91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Piątek, 15.12.2017 r.
Imieniny: Nina, Celina, Walerian

„Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię. Weźcie na siebie moje jarzmo i uczcie się ode Mnie, bo jestem cichy
i pokornego serca, a znajdziecie ukojenie dla dusz waszych” (Mt 11, 28-30)

Rozważmy dziś słowa z Ewangelii według świętego Mateusza (9, 35 — 10, 1. 5. 6-8)
Jezus obchodził wszystkie miasta i wioski. Nauczał w tamtejszych synagogach, głosił Ewangelię królestwa i leczył wszystkie choroby i wszystkie słabości.
A widząc tłumy ludzi, litował się nad nimi, bo byli znękani i porzuceni, jak owce nie mające pasterza. Wtedy rzekł do swych uczniów: « Żniwo wprawdzie wielkie, ale robotników mało. Proście więc Pana żniwa, żeby wyprawił robotników na swoje żniwo ».

Budujcie na skale

Mamy do czynienia z cichą apostazją człowieka sytego. Współczesny Europejczyk opuścił Boga i stał się niemal synonimem człowieka uzależnionego: od alkoholu, nikotyny, narkotyków, od telewizji, pornografii, internetu, od ciała, jedzenia, seksu, emocji, od dominującej ideologii i mody, od pieniędzy i przemocy, od różnych substancji, osób czy bodźców. I jest z reguły człowiekiem sfrustrowanym, nieszczęśliwym. Zdaje sobie sprawę ze swej znikomości, ze słabości. Zniewolenie upokarza.

Bóg "chleba powszedniego"

W przeżywania swojej wiary widzę pewien brak i jej zubożenie. Na czym ono polega? Na sprowadzeniu jej wyłącznie do rzeczywistości duchowej. "Wiara to rzeczywistość duchowa" - trudno się z tym stwierdzeniem nie zgodzić. Nie możemy jednak ograniczyć jej tylko do przestrzeni duchowej, wewnętrznej.

Już od dzieciństwa słyszymy zachętę „ucz się, ucz!” Sprawdzenie czy zostały odrobione lekcje, wizyty na wywiadówkach mają m. in. służyć temu, by rozwój intelektualny dziecka następował przyzwoicie.