91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Niedziela, 29.03.2020 r.
Imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy

Klub Wolontariatu WARTO działający przy Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Kartuzach ogłosił Otwarty Konkurs Fotograficzny „Moja rodzina w obiektywie”. Pomysł skierowany jest do mieszkańców powiatu kartuskiego. Prace konkursowe należy składać do 19 kwietnia 2020.

W związku z zagrożeniem wywołanym koronawirusem SARS CoV-2 druhowie Ochotniczych Straży Pożarnych województwa pomorskiego czynnie włączyli się do działań.

W całej Polsce strażacy starają się dopomóc medykom - poprzez zbiórkę "Strażacy medykom".  Nie tylko zbierają wskazane przedmioty, ale też organizują "produkcję" środków ochrony osobistej. Np. w Somoninie drukowane są ochronne przyłbice w drukarce 3D. W Somoninie w sobotę, 28 marca, będzie okazja dołożyć swoją cegiełkę do tej wielkiej akcji pomocy.

Niezależnie od rządowych decyzji , zwanych tarczą antykryzysową, burmistrz Kartuz podjął decyzję o lokalnej formie pomocy dla przedsiębiorców dotkniętych sytuacją kryzysową.

Zarządzanie kryzysowe leży w kompetencji wojewody pomorskiego, ale powiat kartuski już przygotował się na gwałtowny rozwój wypadków. Starosta powołał sztab kryzysowy. Jego wielką troską jest zabezpieczenie Powiatowego Centrum Zdrowia. Na razie środków ochrony osobistej starczy na funkcjonowania szpitala na 2 tygodnie.

Centrum Integracji Społecznej w Kościerzynie, w siedzibie przy ul. Tysiąclecia 1 wraz Kościerskim Centrum Kultury i burmistrzem Kościerzyny  zapraszają wolontariuszy, posiadających maszyny do szycia, do tworzenia maseczek ochronnych dla kościerskiego szpitala. Od 31 marca w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach będzie można pobrać materiał do szycia maseczek ochronnych w ramach akcji Maseczki dla garsteczki. Tkże KGW Kiełpinianki włączyły się do akcji szycia maseczek.

Aplikant adwokacki Mikołaj Badziąg przypomina o rozporządzeniach prawnych, które obowiązują podczas trwania epidemii w Polsce.

Za pomocą megafonów Straż Miejska w Kartuzach nawołuje do pozostania w domach.