91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Wtorek, 21.01.2020 r.
Imieniny: Agnieszka, Inez, Jarosław

Podczas I Pomorskiego Przeglądu Kaszubskich Kolęd i Pastorałek im. Franciszka Okunia w Lęborku rozstrzygnięto Ogólnopolski Konkurs Kompozytorski na kolędę kaszubską. To inicjatywa Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. Wkrótce na stronie internetowej muzeum pojawią się nagrodzone utwory.

Obraz dra Henryka Kotowskiego

8 lutego 2020 r. na kartuskim Rynku będą mieć miejsce obchody setnej rocznicy powrotu ziemi kartuskiej do Polski.
Rozpoczną się rekonstrukcją wjazdu wojsk generała Hallera do miasta, po czym w kościele św. Kazimierza o godz. 13.30 odprawiona zostanie msza św., a po niej zebrani przejdą pod pomnik Matki Boskiej Królowej Korony Polskiej, gdzie nastąpi odsłonięcie pamiątkowej tablicy.

Zaproszenie na uroczystości 100. rocznicy powrotu Kaszub do Macierzy:

Od 1 lutego siedzibą Sądu Rejonowego w Kartuzach stanie się nowy budynek przy ul. Kościuszki 1. Część wydziałów i komórek organizacyjnych funkcjonuje już w nowym miejscu, do końca stycznia przeprowadzi się tam Wydział Karny. Oficjalne otwarcie placówki nastąpi 4 lutego o godz. 10.

Rada Miasta Gdańska ustanowiła Rok Lech Bądkowskiego. 24 stycznia, w setną rocznicę urodzin pomorskiego działacza, działacza społecznego, ideologa i dziennikarza Pomorza w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie nastąpi otwarcie wystawy jemu poświęconej. 

W niedzielę, 26 stycznia 2020 r. w Sierakowicach w kościele pw. św. Jana Chrzciciela o godz. 18 rozpocznie się koncert kolęd i piosenek świątecznych w wykonaniu chórów Kakofonia i Cartusia z Kartuskiego Centrum Kultury. Będzie to koncert charytatywny na rzecz Arka Bykowa, czteroletniego chłopca cierpiącego na raka.

„Naśladuj dobro – daj Arkowi szansę na życie” - koncert w Sierakowicach:

Koncert kolęd chórów Cartusia i Kakofonia w Kartuzach

W styczniu obchodzony jest Dzień Babci i Dzień Dziadka. Z myślą o bezpieczeństwie seniorów, o unikaniu ryzyka podczas wykonywania zwyczajnych czynności w domu - ksiądz Wojciech Trapkowski, proboszcza z Wielkiego Mędromierza zaprosił swoich parafian na przedświąteczny piknik  "Bezpiecznie w domu" w Wieszczycach.

Z dniem 31 sierpnia 2019 r. rozwiązano w Kartuzach Centrum Inicjatyw Edukacyjnych a wraz z nim - Bibliotekę Pedagogiczną. Liczyła ona 30 tysięcy egzemplarzy. Na mocy porozumienia powiatu kartuskiego z gminą Kartuzy - 550 książek zostanie w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece im. J. Żurakowskiego w Kartuzach. Pozostałe - trafią do kościerskiej filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Gdańsku.

Na wiele sposobów będą się odbywać uroczystości związane z 100-leciem powrotu ziem Pomorza i Kaszub do Polski. Główne obchody w powiecie kartuskim zaplanowano na 8 lutego. Dzień wcześniej w I Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi w Kartuzach reprezentacje szkół ponadgimnazjalnych z powiatu zmierzą się w konkursie historycznym o dziejach Polski i Pomorza w latach 1914-1923.

Konkurs historyczny dla młodzieży z okazji 100-lecia powrotu Pomorza do Macierzy: