91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Poniedziałek, 18.10.2021 r.
Imieniny: Juliana, Łukasza, Bogumiła

Z potrzeby wdzięczności wobec pracowników domowego hospicjum w Kartuzach wyrosła inicjatywa koncertów dziękczynnych Dwa Światy. Odbywały się one przy okazji jesiennej inauguracji Pól Nadziei. Pomysłodawcami tej inicjatywy byli Mateusz Sikorski oraz jego przyjaciele - Joanna i Jarosław Bociańscy. I to oni kontynuują tradycję uświetniania kwesty na rzecz hospicjum - muzycznymi wrażeniami. W niedzielę dzielili się swoją muzyką w kościele św. Wojciecha w Kartuzach.

Całą niedzielę przy kościołach powiatu kartuskiego trwać będzie kwesta na kartuskie hospicjum. Z puszkami stoi ponad 400 wolontariuszy. Zapoczątkowana przed laty akcja jesiennego wsparcia dla hospicjum miała zwykle muzyczny akcent -koncertowały tu nietuzinkowe zespoły chrześcijańskie. Ze względu na zagrożenie pandemiczne w tym roku ograniczono ten wymiar akcji do oprawy muzycznej zespołu Jastra na mszach św. w kościele św. Wojciecha - o godz. 9, 10.30 i 12.

Od 2018 r. w Kartuzach, na cmentarzu parafialnym w Bilowie, odbywają się zbiorowe pogrzeby dzieci nienarodzonych, martwo urodzonych. Nabożeństwa te wypadają w bliskości ze świętem Dnia Dziecka Utraconego. Pogrzeb poprowadził o. misjonarz Dawid Kołodziejczyk.

Stanisław Bałdyga wybudował na Podlasiu własny zamek. W Polsce mówi się, że to obiekt jak w bajce.

23 października o godz. 11 parafia św. Wojciecha w Kartuzach obchodzić będzie 25-lecie powołania parafii. Dekretem biskupa Jana Bernarda Szlagi - z dniem 1 grudnia 1996 roku z parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Kartuzach wyodrębniono najmłodszą z kartuskich parafii - pw. św. Wojciecha. Jej proboszczem został ks. Marek Trybowski. 

15 października papież Franciszek przyjął kolejną grupę biskupów polskich w ramach wizyty Ad limina. Wśród nich biskupów diecezji pelplińskiej: Ryszarda Kasynę i Arkadiusza Okroja.

Profesjonalnie przygotowana inscenizacja "Kopciuszka" była 14 października centralnym punktem obchodów Dnia Edukacji Narodowej w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Pelplinie.

"Wierny Bogu i Kaszubom. Księga życia księdza Bronisława Szymichowskiego" - trzy lata powstawała książka, która z zamierzenia - miała być broszurą o patronie Szkoły Podstawowej w Pomieczynie. Jednakże pojawiające się wątki żołnierza kampanii wrześniowej 1939 r., członka i dowódcy Tajnej Organizacji Wojskowej Gryf Pomorski, Sybiraka i kapłana prześladowanego przez reżim komunistyczny spowodowały, że powstała obszerna książka z archiwalnymi ilustracjami.