91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Środa, 29.01.2020 r.
Imieniny: Franciszek, Zdzisław, Zenon

W środę, 29. stycznia na starogardzkim rynku miały miejsce główne uroczystości związane z obchodami 100-lecia powrotu Starogardu Gdańskiego do odrodzonej Polski. 

Kilka chwil po godzinie 12-stej na placu przed miejskim Ratuszem nastąpiła inscenizacja uroczystego wjazdu gen. Józefa Hallera do miasta, po czym wygłosił on orędzie do narodu.

Po orędziu złożono kwiaty pod tablicą upamiętniającą wydarzenia sprzed stu lat. 

Następnie uroczystość przeniosła się do kościoła pw. Św. Mateusza, gdzie odprawiona została Msza św. w intencji miasta i jego mieszkańców.

Homilię wygłosił ks. Stanisław Piastowski

O godz. 18-stej rozpoczął się koncert Zespołu Pieśni i Tańca "Mazowsze" w Miejskiej Hali Sportowej im. Andrzeja Grubby.

We wtorkowy wieczór, 28. stycznia w starogardzkim Kinie Sokół miała miejsce pierwsza część obchodów 100-lecia powrotu Starogardu Gdańskiego do Niepodległej Polski.

Uczestników przywitał starosta starogardzki Kazimierz Chyła. Rys historyczny zaprezentował historyk i radny powiatu Piotr Szubarczyk.

Głównym punktem uroczystości był koncert pn. "Śpiewy Narodowe". Uczestnicy, razem z Michałem Olejnikiem i Przemysławem Radziszewskim - finalistą 5. edycji programu "The Voice of Poland" - odśpiewali wspólnie narodowy hymn i najbardziej znane pieśni historyczne.

Znasz osobę, która w 2019 roku wyróżniała się osiągnięciami w dziedzinie kultury? A może uważasz, że działania którejś z organizacji pozarządowych były szczególnie istotne w działalności społeczno-kulturalnej na rzecz mieszkańców? Jeśli tak, to koniecznie zgłoś kandydatów do Nagrody „Kociewski Gryf”.


- Zbliża się kolejna, jubileuszowa edycja wręczenia Nagrody Starosty Starogardzkiego „Kociewski Gryf”. Dla wielu działaczy, artystów, animatorów kultury i twórców miniony 2019 rok był czasem sukcesów, które zwieńczały nierzadko długą drogę przygotowań, wysiłku i poświęcenia. Zwracam się więc do Państwa z prośbą o nadsyłanie swoich kandydatur do tego zaszczytnego wyróżnienia – mówi starosta Kazimierz Chyła.

Nagrodę przyznaje się w dwóch dziedzinach: kultura i organizacja pozarządowa. Z kolei nagroda w dziedzinie kultury przyznawana jest w dwóch kategoriach: Twórca Roku (osoba), Impreza Roku - (instytucja, organizacja). Nagroda jest formą podziękowania osobom za podejmowanie działań sprzyjających realizacji misji powiatu – regionu rozwijającego się turystycznie i gospodarczo w zgodzie z naturalnym środowiskiem, dzięki aktywnej, zintegrowanej społeczności, czerpiącej z dziedzictwa kulturowego przeszłości i pielęgnującej tradycje. „Kociewski Gryf” ma też uhonorować organizacje pozarządowe i inne instytucje, które wniosły trwały wkład w rozwój kultury powiatu starogardzkiego.

W jaki sposób można zgłosić kandydatów? Należy to zrobić w formie pisemnej, na podstawie specjalnego wniosku dostępnego na stronie: http://powiatstarogard.pl/pl/page/mg/aktualnosci/dla-kogo-nagroda-starosty-kociewski-gryf.html.

Wnioski o przyznanie nagrody w dziedzinach „Kultura” i „Organizacja Pozarządowa” mogą składać między innymi instytucje, organizacje pozarządowe lub osoby fizyczne. Jedna instytucja, organizacja lub osoba fizyczna może zgłosić nie więcej niż dwie kandydatury w danej kategorii. Osoba lub organizacja, która została zgłoszona do nagrody, powinna wyrazić pisemną zgodę na jej zgłoszenie na składanym wniosku. Laureaci nagrody nie mogą być ponownie zgłaszani do kategorii, w której otrzymali nagrodę w okresie kolejnych 3 lat, licząc od roku przyznania nagrody

Wnioski o przyznanie nagród w zamkniętych kopertach można składać osobiście lub przesłać pocztą na adres: Starostwo Powiatowe w Starogardzie Gdańskim ul Kościuszki 17, 83-200 Starogard Gdański. Wydział Kultury, Sportu, Promocji Regionu i Polityki Społecznej z dopiskiem na kopercie „Zgłoszenie do Nagrody Starosty Starogardzkiego „Kociewski Gryf”.
Propozycje są przyjmowane do 19 lutego 2020 roku. 

W ubiegłym roku w kategorii Twórca Roku zwyciężył Zespół Pieśni i Tańca Kociewie Retro.

„Kociewskiego Gryfa” przyznaje się w dwóch dziedzinach: kultura i organizacja pozarządowa.

 

28 stycznia w Pelplinie odbyły się obchody 100-lecia powrotu Pelplina do Macierzy.

W Żukowie odbyła się Roczna Narada w Zakresie Ochrony Przeciwpożarowej Powiatu Kartuskiego za rok 2019. Strażacy podsumowali rok swojej pracy oraz współpracę z samorządami. 

Zgodnie z Kodeksem Wyborczym w ciągu 30 dni od zakończenia kampanii wyborczej z miejsc publicznych powinny zniknąć plakaty, banery wyborcze. Po wyborach z 13 października wciąż można jeszcze spotkać powyborcze materiały. Grozi za to grzywna.

Kary za nieusunięte materiały wyborcze:

Zdjęcia wykonano 24 i 27 stycznia 2020 r. w Skrzeszewie i Niestępowie, gmina Żukowo.

28 stycznia o godz. 10 odbędzie się pogrzeb ks. prałata Alojzego Marszalla, rezydenta z Pomieczyna. Uroczystości pogrzebowe poprowadzi JE Leszek Sławoj Głódź. Zmarły przyjął święcenia kapłańskie 10 maja 1956 r. W latach 1987 - 1990 był proboszczem parafii św. Wojciecha Biskupa i Męczennika w Kielnie, zaś od 1.09.1990 r. do roku 2005 był proboszczem parafii pw. św. Józefa w w Pomieczynie.

W niedzielny wieczór, 26 stycznia, w kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Sierakowicach odbył się piękny koncert kolędowy. Zorganizowała go młodzież z Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących z Kartuz, aby pomóc walczącemu z nowotworem czteroletniemu chłopcu.