91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Wtorek, 23.07.2019 r.
Imieniny: Bogna, Brygida, Apolinary

Wielki Odpust Sianowski trwa. Powróćmy myślami do tych wielkich przeżyć.

W poniedziałek, 22 lipca 2019 r. redakcja Radia Głos transmitowała uroczystości odpustowe z parafii pod wezwaniem św. Marii Magdaleny w Czersku. 

Od 1983 roku w zabytkowej kolegiacie pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kartuzach odbywają się koncerty organowe. Dziś jest to Kartuski Festiwal Muzyki Organowej, wcześniej - Kartuskie Letnie Koncerty Organowe.

Czterech rowerowych pątników z diecezji pelplińskiej do Grobu św. Jakuba jest już w Pirenejach.

 „Trzeba nam dzisiaj budować duchowe barykady z modlitwy, by broniły przed zabiciem ducha narodu”, powiedział 21 lipca biskup pelpliński Ryszard Kasyna podczas centralnych uroczystości odpustowych w Sanktuarium Królowej Kaszub w Sianowie.

W niedzielę 21 lipca 2019 r. o godz. 11.30 w Sianowie odbyła się Msza Święta odpustowa pod przewodnictwem Biskupa Diecezjalnego J. E. dr Ryszarda Kasyny. W uroczystości wzięli udział pielgrzymi z różnych części naszej diecezji i spoza niej. Najwięcej pątników przybyło pieszo (ponad 5 tysięcy osób). Pojawili się też pielgrzymi, którzy do matki Bożej królowej Kaszub przyjechali rowerowi i autokarowi. Podczas homilii ksiądz biskup podkreślał rolę modlitwy, która jest bardzo ważna w życiu każdego wierzącego człowieka. Odniósł się także do wydarzeń na świcie, mówiąc o prześladowaniach za wiarę. Tym bardziej nasza modlitwa powinna być kierowana za prześladowanych i prześladowców- powiedział biskup. Nie można nam ustawać w modlitwie — dodał. Sumę kończącą Wielki Odpust Sianowski, która odbędzie się w niedzielę 28 lipca o godz. 11.30, poprowadzi Ks. Bp Arkadiusz Okroj.

 Ks. kustosz Eugeniusz Grzędzicki zaprasza na pozostałe dni odpustu do Sianowa:

 Galeria zdjęć

 

[materiał rozszerzymy]

W kolegiacie pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny pielgrzymów pożegnał ks. dziekan Piotr Krupiński.
Jeszcze przed godziną 7 było pogodnie, ale gdy pielgrzymi wyszli z kościoła - zaczął padać deszcz. Pod przewodnictwem ks. Stanisława Mejera i ks. Waldemara Prondzinskiego grupa ze śpiewem na ustach, z towarzyszeniem orkiestry wyruszyła na 12-kilometrową trasę. Żegnały ich błyskawice i pomruki odchodzącej burzy.

Galeria zdjęć - kartuska pielgrzymka do Sianowa

Galeria zdjęć - pielgrzymka z Przodkowa i Żukowa

W sobotę pierwsze pielgrzymki dotarły do SIanowa - Banino, Chwaszczyno, Leźno, Wejherowo

Wyjątkowa jest tegoroczna pielgrzymka z Przodkowa do Sianowa, bowiem łączy grupę z Żukowa, maszerującą po raz pierwszy, i z Przodkowa. O godz. 5.30 do Przodkowa dotarła 80-osobowa grupa pielgrzymów z Żukowa z kierownikiem Antonim Rzepką. Gdy wychodzili z Żukowa, słońce jeszcze nie wzeszło. W Przodkowie ks. Wacław Mielewczyk pobłogosławił wszystkim piechurom i wspólnie ruszyli w drogę do Sianowskiej Pani. Na czele pielgrzymki stanął niestrudzony Alojzy Byczkowski, od 54 lat pielgrzymujący z krzyżem do Sianowa i Wejherowa.