91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Poniedziałek, 27.09.2021 r.
Imieniny: Damian, Wincenty, Kosma

Suma odpustowa pod przewodnictwem biskupa pelplińskiego Ryszarda Kasyny była 11 września centralnym punktem odpustu ku czci Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Sanktuarium w Piasecznie.

Galeria zdjęć

Transmisja wideo na Facebooku >>

Homilia ks. biskupa Ryszarda Kasyny 11.09.2021:

Podczas Mszy św. celebrowanej 11 września dla kilku tysięcy pielgrzymów przy ołtarzu polowym w Sanktuarium Maryjnym w Piasecznie, biskup pelpliński Ryszard Kasyna przywołał słowa Prymasa Tysiąclecia: „potrzebujemy Maryi jak płuca potrzebują powietrza”.

Suma odpustowa była centralnym punktem Oktawy głównego odpustu ku czci Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w najstarszym sanktuarium Maryjnym na Pomorzu.

W pierwszych zdaniach homilii bp Kasyna zauważył, że przez obecność w Piasecznie „pragniemy przypomnieć sobie, że jesteśmy Jezusową rodziną” i dodał, że „przybywamy tu prosić o przebaczenie, żeby podziękować za dar życia, za dar Eucharystii i już dzisiaj podziękować dar osoby Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego”.

Hierarcha wielokrotnie cytował prymasa Wyszyńskiego oraz powoływał się na biografię nowego błogosławionego. Nawiązując do szczególnej pobożności Maryjnej  Kardynała, biskup cytował jego słowa: „potrzebujemy Maryi jak płuca potrzebują powietrza”.

Biskup pelpliński podkreślił, że jednym z najważniejszych aspektów nauczania prymasa Wyszyńskiego była rodzina. „Rodzina jest tym pierwszym miejscem, gdzie uczymy się wzajemnie miłości, a także uczymy się piękna i poszanowania życia”, mówił kaznodzieja.

Bp Kasyna przypomniał również zaangażowanie społeczne kardynała Stefana Wyszyńskiego i „jego dziesięć wspaniałych myśli” zawartych w „Społecznej Krucjacie Miłości”. Hierarcha wyraził przekonanie, że „mogą one odmienić każde ludzkie serce i są cięgla aktualne, także i dzisiaj”.

Od XIV wieku do Piaseczna (diecezja pelplińska) przybywają rzesze pielgrzymów, aby modlić się w miejscu objawienia Matki Chrystusa, która tam dokonała uzdrowienia chromego chłopca. Przez wieki Kościół zatwierdził wiele cudów, które dokonały się w tym miejscu.

Znakiem sanktuarium jest łaskami słynąca Figura Madonny z Dzieciątkiem noszącej tytuł Królowej Pomorza i Matki Jedności. Koronował ją 8 września 1968 roku kardynał Karol Wojtyła z polecenia prymasa kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Rozmowy z pielgrzymami 11.09.2021: