91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Piątek, 05.03.2021 r.
Imieniny: Adrian, Fryderyk, Oliwia

Urząd Miejski w Kartuzach zachęca mieszkańców gminy do zaoferowania noclegów dla pielgrzymów przemierzających Pomorską Drogę św. Jakuba. Warto przypomnieć, że rok 2021 jest Rokiem Świętym Jakubowym.

Znak Drogi Św. Jakuba, muszla Św. Jakuba, widoczny jest od Mezowa przez Kartuzy - po Nową Hutę, na granicy z gminą Linia. 

Pomorska Droga św. Jakuba nawiązuje do traktu rozpoczynającego się niegdyś w Królewcu, a dziś z rejonu wschodniej części Litwy, z Kretingi i prowadzi przez Rosję (obwód kaliningradzki), Polskę, Niemcy i dalej aż do głównych szlaków wiodących do Hiszpanii. Łączna długość szlaku skąd dokąd to 1142 km.

Pomorska Droga św. Jakuba w obecnej postaci to efekt działań w ramach projektu „Rewitalizacja europejskiego szlaku kulturowego na obszarze Południowego Bałtyku – Pomorski Szlak św. Jakuba” w latach 2010-2013.

Polski odcinek szlaku liczy ok. 720 km, trasa prowadzi z Braniewa do Szczecina oraz przez Świnoujście i dalej do Rostoku.

Trasa na Pomorzu podzielona jest na 7 części obejmujących 29 odcinków. Pielgrzymi zdążający szlakiem mogą podziwiać piękno nabałtyckiego krajobrazu, zwiedzać cenne zabytki kultury oraz zasmakować regionalnych potraw.

Szukają miejsc noclegowych dla pielgrzymów Pomorskiej Drogi św. Jakuba:

(na podstawie www.camino.net.pl)