91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Sobota, 08.08.2020 r.
Imieniny: Iza, Cyprian, Dominik

O pracy w dyplomacji watykańskiej i bogatym doświadczeniu Kościoła powiedział Radiu Głos nowy nuncjusz apostolski w Argentynie (ojczyźnie papieża Franciszka) abp Mirosław Adamczyk.

Pochodzący z archidiecezji gdańskiej dotychczasowy nuncjusz w Panamie, który pełnił swoją misję podczas odbywających się tam w 2019 roku Światowych Dni Młodzieży, w niedzielę 5 lipca celebrował w Śliwicach uroczystość przekazania relikwii św. Huberta tamtejszej parafii i centrum kultu patrona myśliwych i leśników.

Rozmowa z abp. Mirosławem Adamczykiem 5.07.2020:

Pochodzący z Polski nowy nuncjusz papieski w Argentynie abp Mirosław Adamczyk w wywiadzie dla diecezjalnego Radia Głos z Pelplina stwierdził: „całe życie odczuwam, że Kościół jest moją Ojczyzną i mam ogromną dumę, że jestem katolikiem”.

Abp Adamczyk 5 lipca w Śliwicach (diecezja pelplińska) przewodniczył uroczystemu wprowadzeniu relikwii św. Huberta do tamtejszego kościoła, gdzie znajduje się diecezjalne centrum kultu patrona myśliwych i leśników.

Dotychczasowy nuncjusz w Panamie opowiedział o swojej pracy, w tym o niezwykłym doświadczeniu Światowych Dni Młodzieży, które w 2019 roku odbyły w tamtym kraju. „Doświadczyłem wówczas, że ŚDM to prawdziwe święto młodzieży”, powiedział dyplomata watykański. Dodał, że młodzi „potrzebują być razem i potrzebują być z takim przewodnikiem, jakim jest papież, czyli pasterzem, który jest pielgrzymem pokoju”.

Na pytanie o nową posługę, którą po uruchomieniu połączeń lotniczych rozpocznie w Argentynie, abp Adamczyk stwierdził: „życzę sobie, żebym potrafił zrozumieć Kościół w Argentynie, żebym potrafił z nimi być i pomóc im jeśli tego trzeba”.

W nawiązaniu do polskich korzeni, hierarcha powiedział, że „Polska to moja Ojczyzna, ale czasami czuję, że to Kościół jest moją Ojczyzną”. Dodał, że dla wszystkich chrześcijan „Kościół powinien być Ojczyzną”. Nuncjusz stwierdził również: „całe życie odczuwam, że Kościół jest moją Ojczyzną i mam ogromną dumę, że jestem katolikiem”. Abp Adamczyk dopowiedział, że życzy sobie i innym, „aby nadal tak było”.