91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Sobota, 08.08.2020 r.
Imieniny: Iza, Cyprian, Dominik

13 czerwca na Górze Polanowskiej, do Matki Bożej Bramy Niebios przybyli Kaszubi na odpust. Kaszubskie świętowanie zainicjował w 2014 r. o. Janusz Jędryszek, franciszkanin, pustelnik i gospodarz kaplicy.  

Kaszubów z Pomorza reprezentowały sztandary Zarządu Głównego ZKP oraz kartuskiego oddziału ZKP. Ale przybyli też Kaszubi z Chmielna, Borzestowa, Kartuz, Koszalina, Lęborka, Gowidlina, Załakowa, Kosowa, Hopowa, Tczewa, Darłówka, Kiełpina, Słupska, Miastka, Helu, Żukowa, Brodnicy, pielgrzymi z Głodowa, Pniewa, Starogardu Gdańskiego, wierni z parafii w Polanowie oraz na rowerach - z parafii św. Ignacego w Siemirowicach.

Głównym celebransem był ks. Leszek Jażdżewski duszpasterz Kaszubów, a towarzyszyli mu ks. Jacek Maszkowski, proboszcz z Polanowa ks. Jerzy Bąk z Miastka, o.Tomasz Jank z kościoła św. Trójcy w Gdańsku, autor ikon w pustelni, o. Sebastian Fierka z Darłówka, ojciec Stanisław, brat Zbyszek z Koszalina. Swój udział w Liturgii Słowa miała też siostra Kazimiera Ewa oraz Ida Czaja, poetka kaszubska. Muzyczną oprawę stanowili Tomasz Fopke z Ryszardem Borysionkiem na akordeonie.

W dowód wdzięczności za promocję Pustelni na polanowskiej Górze wręczono statuetki Barbarze i Kazimierzowi Formelom z Kartuz oraz państwu Stefanii i Leszkowi Korda.

Powitanie na Górze Polanowskiej:

VI Odpust Kaszubski na Polanowskiej Górze - homilia ks. Leszka Jażdżewskiego po kaszubsku:

Msza kaszubska w Polanowie - modlitwa wiernych i pieśń:

Ojcze nasz - śpiewane po kaszubsku:

Galeria zdjęć

(zdjęcia Elżbieta Kowalewska)