91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Sobota, 08.08.2020 r.
Imieniny: Iza, Cyprian, Dominik

Biskup pelpliński Ryszard Kasyna 11 czerwca przewodniczył Mszy św. w bazylice katedralnej w Pelplinie z okazji Bożego Ciała.

 Homilia Biskupa Pelplińskiego:

Galeria zdjęć

Biskup pelpliński Ryszard Kasyna w Uroczystość Bożego Ciała w katedrze pelplińskiej mówił, że „Kościołowi w Polsce i w naszych rodzinach potrzeba głębszej motywacji, która uczyni wiarę bardziej wymagającą i żywą”.

W homilii podczas Mszy św. hierarcha stwierdził, że „jesteśmy w czasie próby wiary”, ale „czas próby jest po to, żeby każdy z nas poznał siebie”, dodał.

Odnosząc się do przeżywanej uroczystości Bożego Ciała biskup stwierdził: „Warto usiąść z Jezusem przy eucharystycznym stole, aby zrozumieć, co w życiu jest najważniejsze”.

W nawiązaniu do ostatnich miesięcy i przeniesienia życia Kościoła w dużej części do Internetu, kaznodzieja mówił, że „wirtualne środki przekazu, są pomocne, ale nie zastąpią żywej wiary, nie zastąpią wspólnoty uczniów przy jednym stole oraz żywego pokarmu, jakim jest Ciało i Krew Pańska”.

Bp Kasyna wskazał na skutki laicyzującego się współczesnego świata. W tym kontekście powiedział, że „jeśli odsunie się z życia ludzkiego Boga i etykę, pozostaje egoizm, który człowieka zawęża i nie rozwija”. Mówił dalej, że „żadna ideologia łamiąca sumienia, będąca nasieniem zła nie działa na rzecz dobra człowieka i nie przynosi mu szczęścia” i dodał, że „trzeba przede wszystkim liczyć się z Bogiem”.

Analizując obecne życie główny celebrans stwierdził, że „Kościołowi w Polsce i w naszych rodzinach potrzeba głębszej motywacji, która uczyni wiarę bardziej wymagającą i żywą, która porwie i stanie się motorem życia każdego z nas”. Apelował o zaangażowanie w ruchy i stowarzyszenia katolickie, które pomogą zrealizować tę potrzebę..

Po Mszy św. odbyła się procesja eucharystyczna wewnątrz bazyliki katedralnej.