91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Wtorek, 26.05.2020 r.
Imieniny: Filip, Paulina, Marianna

Muzeum Piaśnickie w Wejherowie i Miejski Ośrodek Kultury w Pelplinie zapraszają na pokaz filmu „PELPLIN” o niemieckiej zbrodni na duchownych Kapituły Chełmińskiej jesienią 1939 roku (długość filmu 25 min).

Pokaz odbędzie się w sali widowiskowej Ośrodka Kultury w Pelplinie 13 listopada 2019 o godz. 19.00.

 

Wstęp wolny, ale obowiązują wejściówki (do odbioru w biurze MOK – Pelplin, ul. Kościuszki2A).

 

Po filmie zapraszamy na dyskusję o historii z udziałem ks. Wincentego Pytlika- dyr. Muzeum Diecezjalnego w Pelplinie oraz pani Teresy Patsidas- zastępcy dyr. Muzeum Stutthof ds. Muzeum Piaśnickiego.

 

 

 

 

Film „Pelplin” zrealizowany został przez Muzeum Piaśnickie w Wejherowie w ramach cyklu „Młyny historii”.

Zdjęcia do filmu kręcone były m.in. w Pelplinie wczesną wiosną tego roku.

W rolę statystów zaangażowanych było kilkunastu mieszkańców naszej gminy, których nazwiska zobaczymy w napisach końcowych.

Film po raz pierwszy został pokazany podczas konferencji o „Zbrodni pomorskiej 1939”, która odbyła się w Wejherowie na początku września tego roku.

 

 

Dla wyjaśnienia.

 

 Film „Pelplin” o niemieckiej zbrodni na duchownych Kapituły Pelplińskiej jesienią 1939 roku, jest kolejnym filmem pokazującym tragiczną historię okresu II wojny światowej na naszych ziemiach. Niedawno w Ośrodku Kultury w Pelplinie został wyświetlony filmu „Szpęgawsk”, który pokazał rozmiar zbrodni nazistowskich Niemiec na Kociewiu. Film „Pelplin” pokazuje natomiast tragiczne wydarzenia jesieni 1939 roku w Pelplinie dot. zbrodni na kapłanach. W filmie wykorzystano fragmenty filmu zrobionego 10 lat temu  „Pelplińska jesień 1939 roku” (świadectwa śp. Zofii Szukalskiej i śp. Jadwigi Lotkowskiej oraz Franciszka Soleckiego).

 

 

Filmy o zbrodni niemieckiej w Pelplinie i na Kociewiu:

 

1.      Film dokumentalny „Pelplińska jesień 1939 roku” (rok produkcji 2009). Producent Agencja ATM z Warszawy i Miejski Ośrodek Kultury w Pelplinie

 

2.      „Pelplin” z cyklu „Młyny historii” (2019). Producent Muzeum Piaśnickie w Wejherowie

 

3.      "Szpęgawsk 1939 - Zbrodnia Pomorska" (2019). Producent  Instytut Filmowy Unisławskiego Towarzystwa Historycznego