91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Czwartek, 04.06.2020 r.
Imieniny: Helga, Karol, Franciszek

Tysiące młodych katolików z całej diecezji pelplińskiej 14 kwietnia wzięło udział  w diecezjalnych obchodach Światowego Dnia Młodzieży w Kościerzynie.

Galeria zdjęć

Krótka relacja z Kościerzyny 14.04.2019:

 Homilia ks. biskupa Ryszarda Kasyny 14.04.2019:

Wypowiedzi uczestników spotkania 14.04.2019:

Kilka tysięcy młodych 14 kwietnia wzięło udział w diecezjalnych obchodach Światowego Dnia Młodzieży w Kościerzynie. Biskup pelpliński Ryszard Kasyna nawiązując do masowego korzystania z nowości technicznych przestrzegał przed „erą kciuka”, która zastępuje „erę miłości”.

Uroczystości rozpoczęły się poświęceniem palm i procesją przez miasto na Plac św. Jana Pawła II przy Sanktuarium Królowej Rodzin.

W homilii podczas Mszy św. przy polowym ołtarzu bp Ryszard Kasyna między innymi mówił o „duchowym męczeństwie”, które jest udziałem wielu współczesnych ludzi, gdy chcą „dochować wierności, gdy chcą być wierzącymi, uczciwymi, dobrymi ludźmi”.

„Wieje wokół nas wiatr, który wydmuchuje szlachetne postawienia: pragnienie świętości, miłości i pragnienie życia, które prowadzi do nieba”, mówił dalej hierarcha.

Kaznodzieja przypomniał, że „nikt nie jest samowystarczalny” i podkreślił, że bardzo ważne jest odnalezienie wspólnoty, „która nas potrzebuje i której wy młodzi potrzebujecie”, dodał.

Biskup pelpliński zauważył, że przez zamykanie się w „elektronicznych gadżetach” mamy „coraz mniej rzeczywistych, prawdziwych i głębokich relacji”. Hierarcha nazwał to „erą kciuka”, która zastępuje „erę miłości”, do której Bóg zaprasza ludzi.

Bp Kasyna ostrzegał również przed ograniczaniem ludzkich relacji do uczuć, „które łatwo się zmieniają”. Kaznodzieja retorycznie pytał: „co rządzi w naszym życiu – emocje, nastroje, uczucia czy odpowiedzialność, wierność, honor, przyzwoitość?”.

Biskup zachęcał za papieżem Franciszkiem, „by pozostać wiernym w miłości”. Apelował, by młodzi budowali wspólnotę Kościoła oraz życzył im „miłości młodej Maryi, której życie stało się darem z siebie”.

W programie popołudniowego spotkania w Kościerzynie był też wspólny posiłek oraz koncert ewangelizacyjny „Siewców Lednicy”.