91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Czwartek, 04.06.2020 r.
Imieniny: Helga, Karol, Franciszek

"Światłość w ciemności Wschodu" – fascynująca książka o odnowie wiary i obrony życia w czasach Pieriestrojki!

Ewa Kowalewska z Human Life International - Polska jest autorką bardzo cennej publikacji, która ukazała się w Wydawnictwie "Bernardinum" w Pelplinie.

Oto słowa autorki:

Drodzy Przyjaciele!

Wiele osób prosiło mnie, aby spisać wspomnienia o naszych działaniach w obronie życia i rodziny na Wschodzie. Pierestrojka otworzyła wiele nowych możliwości. My tego czasu nie zmarnowaliśmy! Gdy o tym opowiadam, wiele osób słucha z zapartym tchem. Rzeczywiście trudno sobie nawet wyobrazić wiele zadziwiających sytuacji i fascynujących przygód. Znajdziecie tutaj wiele niepublikowanych jeszcze faktów, trochę reportażu, eseju i żywych wspomnień. I mnóstwo kolorowych, archiwalnych zdjęć. Sama prawda bez koloryzowania jest tak fascynująca, że niczego dodawać nie trzeba. Samolot zapalił się w powietrzu, tajga płonęła, kogoś usiłowano podpalić na ulicy, nocne strzały, śpiew słowików i baśń o szczygiełku… Czyta się z zapartym tchem!

Pamięci Galiny Maslennikowej

Właśnie minęła pierwsza rocznica śmierci Galiny Maslennikowej, wielkiej misjonarki życia na Wschodzie. Z pewnością  wielu Przyjaciół ją pamięta. Przyjeżdżała do Polski dosyć często, była wykładowcą na wielkich kongresach prorodzinnych, uczestniczyła w naszych szkoleniach. W Radio Maryja dawała świadectwo o swojej drodze do Boga, a była ona fascynująca, pełna zadziwiających sytuacji, wręcz cudów. Przez piętnaście lat stawała w kruchcie katedry we Lwowie, będąc przekonana, że tam w środku jest otwarta przestrzeń kosmosu i powiew świeżego powietrza. Historia jej chrztu także jest wyjątkowa i bardzo wzruszająca – o tym trzeba po prostu przeczytać.

Pan Bóg się odezwał po polsku

Podczas nagrania dla lokalnej telewizji w Gdańsku Galina powiedziała: Gdy byłam mała mówili do mnie po rosyjsku, potem w przedszkolu po chińsku, w młodości po ukraińsku, ale Pan Bóg zechciał się do mnie odezwać po polsku!

Okno nadziei i Fatima

Ks. Andrzej Steckiewicz, który przez wiele lat pracował w Rosji i był kierownikiem duchowym Galiny,  we wstępie napisał: Wielką nadzieją na przyszłość napawa ukazanie pięknej postaci Kobiety – Rosjanki, która w bardzo trudnych czasach stała się znakiem poszukiwania Boga i Człowieka w przestrzeni najpierw Związku Radzieckiego, a potem krajów dotkniętych trądem bolszewizmu. Nadzieja ta pozwala odnajdować odpowiedzi na pytania o teraźniejszość i przyszłość wierzących i niewierzących w perspektywie męczeństwa, gdy nie widać owoców zasianych krwią dziesiątek milionów ofiar, również w perspektywie spełnienia się obietnic fatimskich.

25 lat pracy

W tym roku mija 25 lat Human Life International w Polsce i regionie. Jest to więc dobra okazja, aby podsumować naszą działalność i przyjrzeć się tworzeniu  ruchu pro-life w Rosji, która edyktem Lenina z 18 listopada 1920 r. programowo wprowadziła niszczenie rodziny i swobodę aborcji. W wielu miejscach udało się zasiać dobre ziarno, które obecnie wzrasta.

Ikonopisarstwo od innej strony

Znaleźć tutaj można także garść ciekawostek na temat pisania ikon oraz mistrza ikonopisarstwa Ekateriny Ilińskiej. Materiał ten jest bogato ilustrowany.

Korzenie inicjatywy „Od Oceanu do Oceanu”

Są tu także opisane (dotychczas nie publikowane) początki idei powstania ikonograficznej kopii wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej oraz Jej peregrynacji przez świat „Od Oceanu do Oceanu”, co jest wydarzeniem bez precedensu – na liczniku mamy już 190 tys. km.

Jak Galina związała świat fatimskim Różańcem!

Swój ukochany Różaniec, który dostała w podarunku od przedstawicieli Ruchu Fatimskiego podczas Światowego Kongresu Modlitwy w Obronie Życia, wrzuciła przy brzegu we Władywostoku do Oceanu Spokojnego, wyjęła go i cały czas modliła się na nim o zwycięstwo cywilizacji życia i miłości. Na  zakończenie I etapu peregrynacji zanurzyła go w falach Atlantyku, co było jej wielkim marzeniem. Naprawdę czyta się z zapartym tchem!

Więcej:

https://hli.org.pl/pl/artykuly/2285-swiatlosc-w-ciemnosci-wschodu