91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Piątek, 17.05.2024 r.
Imieniny: Weronika, Sławomir, Brunon

Artykuł sponsorowany

Ostatni kwartał roku to czas, w którym niemal zawsze zapowiadane są podwyżki cen gazu w Polsce, przekładające się na wysokość rachunków, jakie otrzymują za jego zakup mieszkańcy gospodarstw domowych. Jaka jest wobec tego obecnie średnia cena gazu w Polsce i od czego ona zależy oraz dlaczego jej wartość stale rośnie w ostatnich miesiącach? Postanowiliśmy to sprawdzić.

Jaka jest średnia cena gazu w Polsce?

Średnia cena gazu w Polsce wynosi około 15,4 grosza z 1 kWh, oznacza to więc, że przeciętne gospodarstwo domowe zużywające miesięcznie 173,7 kWh gazu wyłącznie do gotowania płaci za niego około 30 złotych. Nie wliczając w to jednak dodatkowych opłat, takich jak opłaty za dystrybucję gazu oraz opłaty abonamentowe, zwiększających wysokość finalnych rachunków za gaz.  

Dla porównania cena gazu w Polsce w 2019 roku wynosiła zaledwie 12,66 grosza za 1 kWh, a w 2020 roku 11 groszy za 1 kWh. W tym roku natomiast w przypadku samego PGNiG będącego największym sprzedawca gazu w kraju Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził aż dwie trzy podwyżki cen pierwsza z nich była w styczniu. Druga miała miejsce w kwietniu i  zmieniła ona cenę gazu z 10,953 groszy/kWh na 11,545 groszy/kWh. Trzecia podwyżka została z kolei wprowadzona od października, podwyższając cenę gazu do niemal 14 groszy, a dokładnie 13,846/kWh. Oznacza to więc, że klienci tej firmy kupujący od niej gaz przypisani do taryfy W-1.1 zapłacą za niego obecnie o 3,3% więcej niż dotychczas. 

Od czego zależy cena za kWh gazu, którą płacą gospodarstwa domowe?

Cena, jaką płacą odbiorcy końcowy za gaz w Polsce zależy od kilku czynników. Pierwszym z nich jest przede wszystkim taryfa, do jakiej są one przypisywane przez dystrybutorów i sprzedawców błękitnego paliwa na podstawie ich rocznego zużycia gazu. Dla klientów indywidualnych wyróżnia się ich 3 podstawowe rodzaje:

  • W-1.1, do której zaliczani są odbiorcy zużywający gaz wyłącznie do gotowania na kuchenkach gazowych,
  • W-2.1, do której zaliczani są odbiorcy gazu zużywający gaz do gotowania i podgrzewania ciepłej wody użytkowej,
  • W-3.6, do której zaliczani są odbiorcy zużywający gaz na powyższe cele oraz do ogrzewania mieszkań lub domów. 

Najniższa cena gazu w Polsce obowiązuje wobec tego w taryfie W-1.1, z kolei najwyższa w W-3.6. Wysokość rachunków za gaz zależna jest również od jego sprzedawcy, którego warto pamiętać, że można zmienić nieodpłatnie, zwłaszcza jeśli jego konkurencja oferuje lepsze stawki i warunki umowy. Wpływ na cenę 1 kWh gazu ma także nieznacznie region Polski, w jakim mieszkają odbiorcy końcowi. 

Dlaczego cena gazu cały czas wzrasta?

Wprowadzone podwyżki cen gazu nie dotyczą wyłącznie naszego kraju. Ceny błękitnego paliwa rosną w całej Europie. Według byłej prezes PGNiG wpływ na tę sytuację ma wiele czynników. Pierwszym z nich są drastyczne obniżki emisji CO2, które przyczyniają się do tego, że to gaz coraz częściej zastępuję węgiel wykorzystywany dotychczas do ogrzewania czy produkcji energii elektrycznej, a w przypadku Niemiec zastępuje się nim nawet atom. To z kolei sprawia, że rośnie jego zużycie, które jeszcze 10 lat temu kształtowało się na poziomie około 15 mld m3 rocznie, a obecnie wynosi ono ponad 20 mld. 

Nie bez znaczenia na ceny gazu pozostaje także cena ropy, która wpływa na nie z pewnym opóźnieniem do nawet trzech kwartałów. Na to ile wynosi cena gazu w Polsce, wpływ ma także to, że dużą jego część importujemy z zagranicy. Między innymi z Rosji, USA czy Norwegii, a to z kolei wiąże się z kosztami, które ponoszą odbiorcy końcowi. 

Podsumowując, ceny gazu w Polsce są najwyższe od kilku lat i nic nie zapowiada tego, aby coś zmieniło się w tej kwestii. Co gorsza, wielu specjalistów podkreśla, że nadchodzące lata przyniosą ich kolejne podwyżki, ze względu na fakt, iż większość kontraktów na dostawy gazu kończy się w 2030 i 2040 roku. Eksporterom błękitnego paliwa i producentom gazu zależeć będzie więc, aby ceny gazu co najmniej utrzymały się na obecnym poziomie lub wzrosły do czasu podpisania nowych umów handlowych. 


Artykuł sponsorowany