91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Poniedziałek, 27.09.2021 r.
Imieniny: Damian, Wincenty, Kosma

Artykuł sponsorowany

Furtka z elektrozaczepem po wygodne rozwiązanie, chętnie wykorzystywane zarówno na posesjach prywatnych, jak i firmowych. Umożliwia ona otwarcie bramki bez klucza – na przykład za pomocą przycisku, domofonu czy zamka szyfrowego. Czym jest elektrozaczep, jak działa i jaki elektrozaczep do furtki wybrać?

Elektrozaczep – co to jest?

Elektrozaczep, niekiedy nazywany też elektroryglem, zatrzaskiem czy zamkiem elektrycznym, to urządzenie elektromagnetyczne pozwalające na odblokowanie furtki, drzwi czy szafki. Już od dłuższego czasu stanowi on element różnych systemów szeroko pojmowanej kontroli dostępu oraz ochrony przeciwpożarowej. Elektrozaczepy z reguły montuje się dodatkowo, oprócz tradycyjnego, mechanicznego zamka, jako jego uzupełnienie. Na popularność elektrozaczepów wpływa także fakt, że mają bardzo szerokie zastosowanie – można je montować na posesjach prywatnych, publicznych, firmowych czy przemysłowych.

Jak działa elektrozaczep do furtki?

Działanie furtki z elektrozaczepem opiera się na prądzie elektrycznym, lecz w zależności od rodzaju elementu, zasada jej funkcjonowania może nieco się różnić. Standardowy elektrozaczep do furtki potrzebuje napięcia – najczęściej pobiera go z domofonu, zamka szyfrowego lub innych urządzeń sterujących.

W chwili uruchomienia urządzenia, na przykład poprzez naciśnięcie przycisku na domofonie, dociera do niego prąd, który jest kierowany w stronę cewki, stanowiącej obudowę rdzenia elektromagnesu. Podnosi ona kotwicę elektrozaczepu, a zapadka zostaje zwolniona, co umożliwia otwarcie drzwi. Gdy do urządzenia przestanie docierać napięcie, zamek zostanie ponownie zablokowany.

Elektrozaczep do furtki – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Wyróżnia się kilka rodzajów elektrozaczepów do furtek, które różnią się między sobą zasadą działania, obudową, specyfiką zapadki oraz ewentualnymi funkcjami dodatkowymi. Mając na uwadze pierwsze kryterium, czyli zasadę działania, elektrozaczepy do furtek dzieli się na standardowe i rewersyjne. W elektrozaczepach standardowych zapadka jest zwalniana wtedy, gdy przepływa przez nie prąd, natomiast w rewersyjnych drzwi pozostają otwarte, a zamykają się, gdy dociera do nich impuls elektryczny.

Drugie kryterium to konstrukcja obudowy – pod tym względem rozróżnia się elektrozaczepy do furtek symetryczne i asymetryczne. W symetrycznym zapadka umiejscowiona jest na środku urządzenia, w asymetrycznym zaś po lewej lub prawej stronie. Z kolei wśród dodatkowych funkcji elektrozaczepów wymienić można wbudowaną pamięć wewnętrzną – w tym przypadku drzwi zostają zablokowane w chwili ich fizycznego zamknięcia.

Elektrozaczepy – najważniejsze parametry

Istnieje jednak kilka parametrów, jakimi warto kierować się przy zakupie elektrozaczepu do furtki, niezależnie od jego typu. Oprócz dobrych parametrów technicznych, dobry elektrozaczep powinien cechować się wodoodpornością – solidne uszczelnienie zapobiegnie uszkodzeniu urządzenia na przykład na skutek intensywnych opadów.

Kolejnym aspektem jest trwałość i wytrzymałość elektrozaczepu na nacisk, co przekłada się na liczbę bezawaryjnych cykl otwierania i zamykania. Istotnymi kwestiami są również energooszczędność, zapewniająca niski pobór prądu, oraz solidne zabezpieczenie antykorozyjne. Wybierając elektrozaczep warto też zwrócić uwagę na okres gwarancji oferowany producenta.

Furtki z elektrozaczepem znajdują zastosowanie w wielu miejscach – zarówno na posesjach prywatnych, jak i firmowych czy użyteczności publicznej. Jednak szeroki wybór elektrozaczepów pozwala na dobór odpowiedniego urządzenia nie tylko pod względem konstrukcji czy montażu, ale przede wszystkim funkcjonalności.


Artykuł sponsorowany