91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Poniedziałek, 27.09.2021 r.
Imieniny: Damian, Wincenty, Kosma

W pięknej oprawie Wspólnej Chaty w Kiełpinie, przy wielkim zaangażowaniu całego środowiska kiełpinian, z wielkim wyczuciem i elegancją świętowano Narodowe Czytanie "Moralności pani Dulskiej".

Nad perfekcyjnym przygotowaniem literackiego spotkania czuwa od samego początku Elżbieta Antkiewicz, emerytowana dziś bibliotekarka, stojąca na czele Stowarzyszenia Krąg Arasmusa. W postać Gabrieli Zapolskiej wcieliła się sama Bożena Gniado, autorka krótszych  i dłuższych utworów.  Wydarzenie współorganizowało KGW Kiełpinianki oraz rzesze sympatyków biblioteki i czytania.

"Alert czytelniczy dla Kiełpina" zaśpiewały druhny XVI Borczańskiej Drużyny Harcerek "Rosa". I tak zaczęło się spotkanie z literaturą.

Joanna Kaizer-Prondzinska przypomniała historię akcji Narodowego Czytania w Polsce i w Kiełpinie. Nakreśliła też biografię Gabrieli Zapolskiej.
Maria Zielińska przeczytała list od prezydenta Andrzeja Dudy. Elżbieta Antkowiak czuwała, by wyznaczeni do czytania goście zasiedli przy właściwych stołach, założyli stosowne kotyliony. Wielki aplauz wzbudziło wejście ucharakteryzowanej na Gabrielę Zapolską pani Bożeny Gniado i Jolanty Czerwińskiej w stroju kaszubskim. Panie odegrały scenkę  "Niezwykłe spotkanie" pisarki z regionalistką. Oklaskiwano też występy Adrianny Gizeli.

Wspólna Chata pełna była dopracowanych, eleganckich gadżetów i dekoracji związanych z autorką "Moralności pani Dulskiej", akcją Narodowego Czytania. 

Wspólne czytanie było też okazją do zbiórki datków na odbudowę kościoła w Kasparusie. Drewniana świątynia spłonęła 30 grudnia 2020 r. Zabytkowy drewniany kościół zostanie odbudowany, a Kiełpino łączy z nim postać ks. Antoniego Arasmusa.

Galeria zdjęć

VI Narodowe Czytanie w Kiełpinie - relacja: