91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Czwartek, 29.07.2021 r.
Imieniny: Marta, Olaf, Flora

Materiał partnera

Wakacje to taki okres w roku, w którym młodzi ludzie poszukują dorywczego zatrudnienia. Wiele niepełnoletnich osób obawia się, że znalezienie pracy tymczasowej będzie niezwykle trudne. Tymczasem prawda jest zupełnie inna. Ofert pracy jest naprawdę bardzo dużo. W niniejszym artykule sprawdzamy, w jakich branżach jest szansa na dorywczą pracę.

Gdzie mogą pracować młodzi ludzie?

Miesiące wakacyjne to czas, w którym młodzi ludzie rozglądają się za pracą sezonową. Wielu młodych ludzi obawia się jednak, że z powodu braku doświadczenia nie uda im się znaleźć dorywczego zatrudnienia. Warto jednak wiedzieć o tym, że tego typu obawy są kompletnie nieuzasadnione. Sporo pracodawców bardzo chętnie podejmuje współpracę z osobami młodymi. Oferty pracy można znaleźć w wielu miejscach - zarówno w internecie (np. na stronie Aplikuj.pl), urzędach pracy jak i w gazetach.

COVID-19 a rynek pracy

Czy pandemia zmieniła rynek pracy? Początkowo eksperci przewidywali, że COVID-19 spowoduje, że zapotrzebowanie na pracę ulegnie znacznemu zmniejszeniu. Rzeczywistość pokazała jednak coś zupełnie
odwrotnego. Najnowsze dane Eurostatu dotyczące bezrobocia w Unii Europejskiej ukazują, że stopa bezrobocia w Polsce jest najniższa. Oznacza to, że żaden młody człowiek nie będzie miał jakiegokolwiek problemu ze znalezieniem pracy dorywczej. Kilka propozycji pracy dla młodych ludzi omawiamy poniżej.

Gdzie szukać ofert pracy dla młodych ludzi?

Gdzie szukać pracy sezonowej? To pytanie zadaje sobie nie jeden młody człowiek. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu jedynym sposobem na znalezienie oferty pracy była lektura gazety z ogłoszeniami. Dziś sytuacja zmieniła się diametralnie. Mamy do swojej dyspozycji internet, gdzie codziennie pojawiają się tysiące ogłoszeń o pracę nie tylko z Polski, ale i z całego świata.

Praca w restauracji lub w barze

Branża gastronomiczna podczas miesięcy letnich przeżywa prawdziwe oblężenie - zwłaszcza w nadmorskich i górskich kurortach. Pracodawcy w tym okresie mają znacznie zwiększone zapotrzebowanie na pracowników. Jest to doskonała opcja, ponieważ pracując w ten sposób otrzymujemy nie tylko wynagrodzenie od pracodawcy, ale również napiwki od klientów. Pracując cały miesiąc w Gdańsku czy Kołobrzegu w śródmiejskiej restauracji można zarobić nawet 4 tysiące złotych.

Rozdawanie ulotek

Jedna z najprostszych a zatem najpopularniejszych możliwości. Wiele firm nieustannie poszukuje pracowników, którzy dorywczo zajęliby się kolportowaniem ulotek dotyczących ich oferty. Oczywiście, nie każdy jest gotowy, aby wykonywać ten rodzaj pracy. Z racji tego, iż jest to praca na świeżym powietrzu, musimy być przygotowani na to, że warunki atmosferyczne nie zawsze będą nam sprzyjać. Upał czy deszcz - praca i tak musi być wykonywana. Zarobki za rozdawanie ulotek również zazwyczaj nie są zbyt wygórowane.

Praca w kinie

Kolejna opcja, z której najczęściej korzystają ludzie młodzi. Praca w kinie polega m.in. na sprzedawaniu biletów klientom, sprzedawaniu popcornu, coli i innych przekąsek a także na sprzątaniu kinowych pomieszczeń. Wynagrodzenie za pracę w kinie zazwyczaj oscyluje w okolicach płacy minimalnej, jednak nie jest to ciężka praca, dlatego warto rozważyć tę możliwość.


Materiał partnera