91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Piątek, 05.06.2020 r.
Imieniny: Kira, Bonifacy, Waleria

Mszą św. w kościele pw. św. Trójcy Świętej i Wszystkich Świętych w Goręczynie rozpoczęto jubileusz 40-lecia oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Somoninie. Mszę św. sprawował w języku kaszubskim ks. kan. Hubert Kitowski w asyście ks. Dawida Brauna. Po przemarszu, w remizie OSP świętowano 40-lecie działalności oddziału ZKP w Somoninie.

Wystąpienie prof. E. Wittbrodta na jubileuszu ZKP w Somoninie:

Na uroczystość przybył prof. Edmund Wittbrodt, prezes Zarządu Głównego Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, członkowie - założyciele, wieloletni zrzeszeńcy, przedstawiciele samorządów powiatu i gminy Somonino oraz przedstawiciele sąsiednich oddziałów ZKP.  Odśpiewano hymny - polski i kaszubski - z akompaniamentem kapeli A matizer noga. Uczennica z Goręczyna zarecytowała wiersz Jana Trepczyka, patrona roku 2019.
Elżbieta Bugajna przypomniała pokrótce historię oddziału - jego prezesów, najważniejsze wydarzenia. 

Jubileusz 40-lecia ZKP w Somoninie: historia - Elżbieta Bugajna:

Prezesami oddziału ZKP w Somoninie byli: Gerard Klas, Zdzisław Dawidowski, Stanisław Zielonka, Albin Lewandowski, Józef Hudela, Mirosław Szalewski, Elżbieta Bugajna, Irena Zielka, Karolina Pioch oraz Grzegorz Adamczyk.

Wręczono okolicznościowe medale zasłużonym członkom, założycielom, sponsorom i gościom. 
Kazimierz Formela przypomniał, że zasługą ks. Huberta Kitowskiego jest wprowadzenie do Zjazdów Kaszubów elementu religijnego. Bo to właśnie goręczyński kapłan w 2004 roku, podczas Zjazdu Kaszubów w Kartuzach, odprawił mszę św. po kaszubsku w zabytkowej kolegiacie.

Galeria zdjęć