91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Piątek, 26.04.2024 r.
Imieniny: Maria, Marcelina, Marzena

W Muzeum Kaszubskim odbyła się promocja Kartuskich Zeszytów Muzealnych - wydawnictwa wznowionego po latach. Tłumnie przybyli na spotkanie z autorami mieszkańcy, którzy w zakamarkach swojej pamięci odnajdywali wątki wspólne do prezentowanych opowieści.

W pierwszej kolejności głos oddano recenzentowi zeszytów - dr. Tomaszowi Rembalskiemu. Zaapelował od do obecnych, by spisywali swoje wspomnienia - o tym jak żyło się w czasach PRL, jak wyglądało miasto - by potomni a także naukowcy - mieli autentyczny materiał badawczy.

Autorami artykułów "Kartuskich Zeszytach Muzealnych 2018" są Barbara Kąkol - dyrektor Muzeum Kaszubskiego - która zajęła się tematyką Kaszubów w Katyniu. Zawarła w publikacji około 40 krótkich biogramów tych, których dokumenty udało się odszukać.

Kartuskie Zeszyty Muzealne nr 3 2018 rok:

Galeria zdjęć

Marian Jeliński z Żukowa rozpracował polskie, niemieckie i kaszubskie nazwy gminy Sierakowice, skąd pochodzą jego przodkowie.

Krzysztof Kowalkowski wspomniał księdza Edmunda Jana Kowalkowskiego, urodzonego w Goręczynie, dekoratora kościołów w Kartuzach i Sianowie.

Bartosz Gondek przypomniał postać generała Ślaskiego, uczestnika walk przeciwko bolszewikom, który spoczywa na cmentarzu parafialnym w Żukowie. 

Kartuskie Zeszyty Muzealne to kontynuacja Kaszubskich Zeszytów Muzealnych, które ukazywały się w latach 1993 - 2010. Wznowiono je w 2016 roku już pod nazwą Kartuskie Zeszyty Muzealne. Pierwszy rocznik poświęcony był Muzeum Kaszubskiemu i jego twórcy, Franciszkowi Trederowi. W drugim roczniku zawarto materiały o żołnierzach Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.

Spotkanie w muzeum rozpoczął energetyczny występ Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca Kaszuby. Barbara Kąkol przekazała na ręce Ireny Brzeskiej wyróżnienie - Pomorskiej Nagrody Muzealnej 2019.