91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Sobota, 27.02.2021 r.
Imieniny: Anastazja, Wiktor, Gabriel

We wtorek 27 września - w gotyckiej konkatedrze świętego Jana Ewangelisty rozpoczęły się przed południem uroczystości poświęcone Żołnierzom Armii Krajowej, którzy od piętnastu lat są wzorem wychowawczym dla gimnazjalistów z Kwidzyna. 

 

Ksiądz proboszcz Ignacy Najmowicz w swojej homilii mówił o istocie imienia dla człowieka, imienia dla kwidzyńskiego Gimnazjum Nr 2, które piętnaście lat temu przyjęło za swojego Patrona Bohaterów największej armii podziemnej II wojny światowej – Armii Krajowej. To wzór pięknej służby Bogu i Ojczyźnie.  "Wybraliśmy cichych bohaterów Armii Krajowej, kiedy Ojczyzna była w potrzebie zawsze byli tam gdzie ich miejsce;  to wzór na dzisiaj, na jutro i całą przyszłość" ,  wspomniała Małgorzata Wróblewska dyrektorka Gimnazjum nr 2 imienia Armii Krajowej.

W uroczystości, pod honorowym patronatem Pomorskiego Kuratora Oświaty, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i Burmistrza Miasta Kwidzyna, wzięli udział nie tylko uczniowie i nauczyciele oraz przedstawiciele władz samorządowych,  ale świadkowie tamtych dni – oficerowie AK, prezes
i wiceprezes Okręgu Pomorskiego ŚZŻAK  Jerzy Grzywacz i Włodzimierz Mikuć oraz z kwidzyńskiego koła  Stanisław Sklepowicz, Jan Paśko, Stanisław Pietrzak i Benedykt Mikołajczyk. Jak wspomniał kpt. Jerzy Grzywacz na Pomorzu żyje jeszcze niespełna 220 żołnierzy AK. Obecni byli także ksiądz dziekan Janusz Kilian, proboszcz parafii p.w. Miłosierdzia Bożego i ks. Łukasz Ciepliński oraz dyrektorzy szkól i placówek oświatowych Kwidzyna. Pomorski Wicekurator Oświaty Marek Strociak gratulował szkole piętnastu lat aktywnej pracy z Niezwykłym Patronem,  a do obecnych żołnierzy zwrócił się z gestem wdzięczności i szacunku: Chwała Bohaterom. W kinoteatrze kwidzyńskiego centrum kultury gimnazjaliści przedstawili wzruszający spektakl – sceny z powstania warszawskiego i podziękowali swoich bohaterom za troskę o Ojczyznę, bohaterską walkę o Jej wolność i Niepodległość. Pierwszoklasiści złożyli ślubowanie sięgając po wzór osobowy żołnierzy AK. Podsumowano konkurs wojewódzki na poezję, prozę i plastyczne realizacje o historii i tradycji Armii Krajowej.

Galeria zdjęć »

Fragmenty uroczystości w Kwidzynie 27.09.2016:

/nagrania prywatne/