91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Sobota, 27.04.2024 r.
Imieniny: Felicja, Teofil, Zyta

Sądzisz, że w dobie czytników e-booków Polacy coraz rzadziej zaglądają do bibliotek czy księgarni?

Nic z tych rzeczy. Wystarczy chwila researchu, aby dowiedzieć się, że mieszkańcy naszego kraju coraz chętniej odwiedzają wypożyczalnie książek. Potwierdzają to m.in. dane Głównego Urzędu Statystycznego z 2022 roku. Właśnie dlatego, jeżeli od zawsze marzysz o pracy w bibliotece – zarówno szkolnej, jak i publicznej – to nie jest jeszcze za późno. Możesz spełnić swoje marzenie, wybierając bibliotekoznawstwo na studiach podyplomowych.

Studia podyplomowe na kierunku bibliotekoznawstwo – dlaczego to dobry wybór?
Czy wiesz, że bibliotekoznawstwo na studiach podyplomowych jest kierunkiem kwalifikacyjnym?

W praktyce oznacza to, że jego ukończenie jest niezbędne, aby móc ubiegać się o zatrudnienie w bibliotece:
- szkolnej,
- naukowej,
- publicznej,
- placówce oświatowej innej niż szkoła.


Studia podyplomowe z bibliotekoznawstwa trwają 3 semestry i są przeznaczone dla dwóch grup osób. Jak to możliwe? To, z jakim tytułem ukończysz ten kierunek, zależy od dotychczasowego wykształcenia.
Jeżeli masz wykształcenie wyższe i przygotowanie pedagogiczne, to po studiach możesz zostać zarówno nauczycielem-bibliotekarzem w szkole lub innej placówce oświatowej, jak i bibliotekarzem w bibliotece publicznej czy naukowej.
Jeżeli masz tylko wykształcenie wyższe (tytuł licencjata lub magistra), to po ukończeniu studiów podyplomowych z bibliotekoznawstwa możesz zająć stanowisko bibliotekarza, ale nie w szkole lub placówce oświatowej.
Czy warto zatem zapisać się na bibliotekoznawstwo? Jak najbardziej. Studia podyplomowe pozwolą ci zdobyć wiedzę i umiejętności potrzebne do pracy w bibliotece. Co ciekawe, jeśli interesuje cię wyłącznie praca w bibliotekach szkolnych, to możesz studiować równolegle bibliotekoznawstwo i przygotowanie pedagogiczne.
To może cię zainteresować: program studiów podyplomowych z bibliotekoznawstwa
Bibliotekoznawstwo na studiach online, jak już wspomnieliśmy, trwa 3 semestry. W tym czasie słuchacze poznają historię książek i bibliotek, zasady opracowywania formalnego i rzeczowego zbiorów, rynek książki współczesnej, metodykę pracy z czytelnikiem czy sekrety zarządzania i marketingu bibliotecznego.
Chcesz połączyć naukę z pracą? Zapisz się na bibliotekoznawstwo na studiach podyplomowych online
W wielu przypadkach studia podyplomowe – z zakresu bibliotekoznawstwa, pedagogiki czy innej dziedziny – są łączone z pracą na pełny etat. Jak zatem pogodzić edukację z zarobkiem, nie rezygnując całkowicie z czasu wolnego? Rozwiązaniem jest e-learning oraz bibliotekoznawstwo na studiach podyplomowych online, na które możesz zapisać się np. tutaj: studia-pedagogiczne.pl.
Wybierając bibliotekoznawstwo lub inne studia podyplomowe online, zapewniasz sobie wygodę i elastyczność nauki, która odbywa się za pośrednictwem innowacyjnej platformy. Możesz też zaoszczędzić nie tylko czas, ale także pieniądze. W końcu nie musisz ponosić kosztów dojazdu na uczelnię czy zakupu niezbędnych materiałów dydaktycznych.