91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Piątek, 26.04.2024 r.
Imieniny: Maria, Marcelina, Marzena


1 września w Pelplinie i w Rudnie odbyła się Krajowa Inauguracja Nowego Roku Szkolnego 2016/2017.

Homilia ks. biskupa Wiesława Śmigla 1.09.2016:

Inauguracja w szkole w Rudnie 1.09.2016:

Wystąpienie Minister Edukacji Narodowej Anny Zalewskiej 1.09.2016:

Program artystyczny w Rudnie 1.09.2016:

Krótka relacja z Inauguracji 1.09.2016:

Galeria zdjęć »Krajową uroczystość inauguracji nowego roku szkolnego 1 września w Rudnie koło Pelplina poprzedziła Msza św. w pelplińskiej katedrze. Celebrujący liturgię biskup pomocniczy diecezji pelplińskiej Wiesław Śmigiel stwierdził, że „ideały sprawiają, że nie zakopujemy talentów, ale ciągle chcemy je pomnażać dla dobra wspólnego”.

Na początku homilii bp Śmigiel przypomniał, że udział we Mszy św. z okazji nowego roku szkolnego jest modlitwą z prośbą „o błogosławieństwo dla naszego trudu”. Biskup przekonywał, w oparciu o Ewangelię o talentach, że zadaniem kolejnego roku pracy szkoły jest rozwój talentów, które każdy od Boga otrzymał, „bo z każdego talentu będziemy kiedyś musieli zdać sprawę przed Bogiem”.

„Od pierwszego dzwonka starajmy się dobrze wystartować”, mówił hierarcha, zaznaczając, że należy dobrze zagospodarować czas, który Bóg daje w roku szkolnym.

Kaznodzieja przypominał, że 1 września mówi o bohaterach wojny, często młodych ludziach, którzy pozostają wzorem ofiary, nawet oddania życia za Ojczyznę. Przypominając o legendarnej „Ince” – Danucie Siedzikównie, biskup pomocniczy zauważył, że była ona przykładem młodego człowieka, który „pozostał wierny wartościom przekazanym w szkole i w domu rodzinnym”.

Bp Śmigiel przytoczył również słowa kard. Stefana Wyszyńskiego: „Wielkie ideały są błogosławieństwem dla świata”. Komentując słowa Prymasa Tysiąclecia, biskup mówił, że to ideały inspirują do działania, a „bez ideałów człowiek jest jałowy”. „To ideały sprawiają, że nie zakopujemy talentów, ale ciągle chcemy je pomnażać dla dobra wspólnego”, dopowiedział kaznodzieja.

Hierarcha nawiązał do Henryka Sienkiewicza, którego sztandar i patronat dzisiaj otrzymała szkoła w Rudnie. Sięgając do przesłań, które starał się przekazać wielki polski pisarz historyczny, bp Śmigiel stwierdził, że twórczość Sienkiewicza przyczyniała się do rozbudzania ideałów. Dlatego w dziełach Sienkiewicza hierarcha widzi podpowiedzi dla polskiej szkoły. Ma ona bowiem „przekazywać solidną wiedzę, nauczyć karności, uczyć zgody i współpracy dla dobra wspólnego, a także przekazać młodemu pokoleniu wartości i ideały”.

Przed zakończeniem Mszy św. został pobłogosławiony sztandar Zespołu Kształcenia i Wychowania w Rudnie.

Uroczysta inauguracja była kontynuowana w szkole. Wzięła w niej udział, podobnie jak we Mszy św., minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska oraz bardzo wielu gości.

 Galeria zdjęć »