91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Poniedziałek, 29.04.2024 r.
Imieniny: Piotr, Robert, Bogusław

Jezus modli się za nas do Ojca. Fascynujące! Modlitwa zawsze „mówi” o więzi, jest też tęsknotą w miłości. To fragment, gdzie Chrystus modli się o jedność w wspólnocie uczniów, w Kościele. Te słowa wzruszają i są powodem, aby podjąć wysiłek, by – na miarę sił i rozeznania – budować w sercu i wokół więzi bliskości z Panem Bogiem.

 

Być razem, budować przestrzenie dla łaski, poznawać Ojca, stawać się świadkiem, to program świętości życia tu na ziemi. Miłosna więź Boga Ojca i Syna ma nas „uskrzydlić’ do czynienia „nowej ziemi” pośród braci i sióstr, tu teraz.

Panie, obudź we mnie pragnienie głębszego poznania Ciebie i służenia Tobie w braciach i siostrach. Codzienność „trzeszczy” wieloma brakami, które rodzą się z mojego egoizmu, braku empatii i szczerego miłowania. A Ty przecież pokazujesz, nauczasz, że moje „dziś’ może być tak promienne i pełne nadziei. Ty, tylko Ty możesz mnie przeniknąć i przemienić. Panie prowadź…

Ks. Antoni Bączkowski


 

16 maja – św. Andrzeja Boboli, prezbitera i męczennika, patrona Polski

Św. Andrzej urodził się w 1591 roku w Strachocinie koło Sanoka. Pochodził ze szlacheckiej rodziny, zdobył staranne wykształcenie. W wieku 20 lat wstąpił do jezuitów w Wilnie. Święcenia kapłańskie przyjął w 1622 roku.

Zasłynął jako dobry kaznodzieja i misjonarz, obchodząc zaniedbane wioski , gdzie udzielał sakramentów św., nawrócił wielu grzeszników. Wyróżniał się wytrwałością w zbawianiu dusz. Wytrwałą pracą nad sobą doszedł do takiego stopnia doskonałości chrześcijańskiej, że pod koniec życia powszechnie nazywano go świętym. Jego gorliwość, którą określa nadany mu przydomek ,,łowca dusz –duszochwast” – była powodem wrogości ortodoksów. W czasie wojen kozackich przerodziła się w nienawiść i miała tragiczny finał.

Zmarł śmiercią męczeńską w 1657 roku. Został kanonizowany 17 kwietnia 1939 roku.

 

 W kwietniu 2002 r. watykańska Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, przychylając się do prośby Prymasa Polski kard. Józefa Glempa, nadała św. Andrzejowi Boboli tytuł drugorzędnego patrona Polski. Od tej pory obchód ku jego czci podniesiony został w całym kraju do rangi święta. Uroczystego ogłoszenia św. Andrzeja Boboli patronem Polski dokonał kard. Józef Glemp w Warszawie podczas Mszy świętej w sanktuarium ojców jezuitów, w którym są przechowywanie relikwie Świętego, 16 maja 2002 r.

 

Św. Jan Paweł II tak powiedział o św. Andrzeju Boboli w rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański 29 maja 1988 roku:

„Bóg pozwolił świętemu Andrzejowi stać się znakiem, znakiem nie tylko spraw przeszłych, ale także i spraw, na które czekamy, do których się przygotowujemy, znakiem nie tylko tego, co dzieliło i dzieli, a dzieliło aż do śmierci męczeńskiej, ale także tego, co ma połączyć. Kościół w uroczystość świętego Andrzeja Boboli modli się właśnie o to zjednoczenie chrześcijan, ażeby „byli jedno, jak Ty, Ojcze, we Mnie, a Ja w Tobie” ( Św. Jan Paweł II, Rzym 1988 r.).

 

 

Anna Tusznio