91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Piątek, 19.08.2022 r.
Imieniny: Konstancja, Emilia, Julian

Trwają "IX  Letnie Koncerty Organowe Chojnice 2022”.

Organizatorzy zapraszają do Kościoła Gimnazjalnego. Drugi koncert odbędzie się w niedzielę 31 lipca o godz. 20:00 w wykonaniu:  Michał Mogiła - obój (Zielona Góra) i Krzysztof Karcz  - organy (Bielsko Biała).  Wstęp wolny zapraszamy. W programie m.in.: Bach, Buxtehude, Boëllmann, Mendelssohn, Young.

 

Michał Mogiła – obój.

 

Absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie oboju prof. Tomasza Miczki oraz studiów podyplomowych Hochschule fur Kunste Bremen w klasie prof. Christiana Hommela. 


Uczestnik międzynarodowego kursu mistrzowskiego w Markneukirchen (prof. Ingo Goritzki), kursów kameralnych Deutsche Kammerphilharmonie Bremen oraz warsztatów operowych Junge Oper Schloss Weikersheim odbywających się pod patronatem Jeunesses Musicales Deutschland. Podczas studiów pierwszy oboista European Ensamble For Contemporary Music Bonn oraz Junges Klangforum Mitte Europa Berlin. Współpracuje z takim orkiestrami jak:

o   NFM Filharmonia Wrocławska,

o   NFM Leopoldinum - Orkiestra Kameralna,

o   Filharmonia Gorzowska,

o   Filharmonia Pomorska im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy,

o   Capella Bydgostiensis,

o   Polska Filharmonia Kameralna Sopot,

o   Orkiestra Akademii Beethovenowskiej,

o   Brandenburgisches Staatsorchester Frankfurt,

o   Neue Lausitzer Philharmonie - Gerhart - Hauptmann - Theater 

Jeden z twórców orkiestry kameralnej Sinfonietta Hevelius Bremen, z którą wielokrotnie występował jako solista. Brał udział w wielu ważnych festiwalach muzycznych w kraju i na świecie: Warszawska Jesień, Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena, Usedomer Musik Festival, Festspiele Mecklenburg-Vorpommern Festival, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej „Muzyka na Szczytach” Zakopane, Milano Musica, International Festival of the Aegean, International Oboe Masterclasses Zielona Góra, Gdański Festiwal Muzyczny. Koncertował w wielu krajach: Niemcy, Holandia, Czechy, Słowacja, Francja, Włochy, Dania, Szwajcaria, Grecja, Chiny. Dyrektor artystyczny i fundator Lubuskiego Festiwalu Muzycznego. Prezes Stowarzyszenia Artystów „Zdolni do wszystkiego”. Od 2008 oboista solista Filharmonii Zielonogórskiej im. Tadeusza Bairda. 


Człowiek Roku KRONO 2017/ Kultura: I miejsce (powiat Zielona Góra), II miejsce (województwo lubuskie) w plebiscycie Gazety Lubuskiej oraz SWISS KRONO sp. z o. o

 

Michał Mogiła otrzymał w 2018 roku odznakę honorową ,, Zasłużony dla Kultury Polskiej „. Odznakę nadaje się osobom wyróżniającym się w tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie kultury . 

 

W 2019 roku otrzymał ,, Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Lubuskiego „ oraz Nagrodę Kulturalną  Marszałka Województwa Lubuskiego ,,Złoty Dukat” . 

 

Krzysztof Karcz – organy.

 

Absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie organów prof. Juliana Gembalskiego. Jako stypendysta Deutscher Akademischer Austauschdienst studiował też w Musikhochschule Luebeck (Niemcy) w klasie organów prof. Arvida Gasta.

Uczestniczył w kursach muzycznych prowadzonych przez wybitnych organistów i pedagogów, m.in.: Tona Koopmana (Holandia), Christopha Bosserta (Niemcy), Juliana Gembalskiego (Polska), Edgara Krappa (Francja), Oliviera Latry'ego (Francja), Jean-Luca Perrota (Francja), Maije Lehtonen (Finlandia).

 

W 2000 r. otrzymał I Nagrodę na Konkursie Kompozytorskim BACH 2000 w Katowicach oraz IV Nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Organowym w Częstochowie.

Otrzymał II Nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Organowym im. F. Nowowiejskiego w Poznaniu w 2005 roku. Na tym samym konkursie Otrzymał również Nagrodę Specjalną za najlepszą interpretację Koncertu G-dur Feliksa Nowowiejskiego.

W 2010 r. założył klasę organów w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych I i II stopnia im. S. Moniuszki w Bielsku- Białej. Pełni funkcję organisty w Parafii św. Jana Chrzciciela w Bielsku - Białej Komorowicach. Jest również dyrektorem cyklu koncertów muzyki organowej i kameralnej ,,OrgaNowe Bielsko-Biała. Pełni funkcję wicedyrektora w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Pszczynie. Koncertuje jako solista i kameralista w kraju oraz za granicą.