91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Niedziela, 26.06.2022 r.
Imieniny: Paulina, Jan, Paweł

Wszystkie informacje wskazują, że jest to jedyna w Polsce i na świecie klerycka drużyna Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

19 czerwca w Jabłowie obchodziła ona 25-lecie swojego istnienia. 

/rozszerzymy/

Galeria zdjęć

Homilia ks. bpa Ryszarda Kasyny - Jabłowo 19.06.2022 - 25-lecie Kleryckiej Drużyny Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego:

 Pokazy ratownicze:

https://www.youtube.com/watch?v=6qGP3bHyess&t=14s

 

W niedzielę 19 czerwca w Jabłowie koło Pelplina odbyły się niezwykłe obchody 25-lecia działalności Kleryckiej Drużyny Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Podczas Mszy św. w miejscowym kościele biskup diecezjalny Ryszard Kasyna wyraził nadzieję, że kolejne grupy ratowników  „z radością i zaangażowaniem będą służyć dzieciom i młodzieży”.

Uroczystości odbyły się w Jabłowie, gdzie proboszczem jest inicjator i dotychczasowy kierownik jedynej w Polsce Drużyny Kleryckiej WOPR działającej przy Wyższym Seminarium Duchownym w Pelplinie.

Obchody rozpoczęła Msza św. w kościele św. Wawrzyńca, której przewodniczył biskup pelpliński Ryszard Kasyna.

W homilii bp Kasyna zauważył, że w duchu miłości płynącej z Ewangelii „zaistniała przed dwudziestu pięciu laty pierwsza w Polsce klerycka drużyna Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego z inicjatywy ks. Gerarda Jakubiaka, wówczas dyrektora Caritas Diecezji Pelplińskiej”. Hierarcha przypomniał organizowanie przez tę drużynę kursów na ratowników WOPR dla kleryków pelplińskiego seminarium duchownego. Kaznodzieja zauważył, że „dzięki tej inicjatywie zapewniono dzieciom i młodzieży podczas kolonii Caritas bezpieczeństwo”. Biskup diecezjalny wyraził nadzieję, że „przez następne lata będą odbywać się kolejne kursy a nowi ratownicy z radością i zaangażowaniem będą służyć dzieciom i młodzieży podczas wypoczynków wakacyjnych nad wodą”. Kończąc homilię kaznodzieja życzył wszystkim, „byśmy potrafili ratować ludzkie dusze, doceniając trud ratowników wodnych”. Biskup podkreślił współczesną potrzebę „przemiany ludzkich serc, by mocą Jezusa zostały uratowane przed pokusami tego świata, przed namiastkami miłości”.

Po liturgii w miejscowej szkole przypomniano historię kleryckiej drużyny, która powstała z potrzeby profesjonalnego przygotowania kadry opiekunów wakacyjnych kolonii dla dzieci prowadzonych przez Caritas Diecezji Pelplińskiej.

Z wakacyjnego wypoczynku rocznie korzystało wówczas do dwóch tysięcy dzieci i młodzieży z całej diecezji pelplińskiej. Większość kolonii odbywała się nad jeziorami, zaistniała więc potrzeba fachowego przygotowania opiekunów także do wypoczynku wodnego. W to dzieło włączyli się klerycy z pelplińskiego seminarium.

Uroczysta gala jubileuszowa odbyła się na scenie nad jeziorem w Jabłowie. Towarzyszył jej pokaz sportów wodnych i umiejętności ratowniczych i pływackich.

Znawcy tematu przekazują, że klerycka drużyna WOPR przy pelplińskim seminarium jest nie tylko jedyną w Polsce, ale również na świecie. Przypomniał o tym współtwórca WOPR-u przy WSD w Pelplinie dr hab. Dariusz Skalski z Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku.