91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Sobota, 13.08.2022 r.
Imieniny: Diana, Hipolit, Maksym

3 maja Sylwia Plata w bazylice katedralnej w Pelplinie złożyła ślub czystości i została włączona do grona dziewic konsekrowanych.

Niecodziennej liturgii przewodniczył biskup pomocniczy diecezji pelplińskiej Arkadiusz Okroj.

Homilia ks. bpa Arkadiusza Okroja 03.05.2020r.:

 

 Galeria zdjęć

Biskup pomocniczy Arkadiusz Okroj 3 maja dokonał obrzędu włączenia do stanu dziewic konsekrowanych Sylwii Platy. W homilii stwierdził, że  konsekracja „nie oddzieli od środowiska, ale uzdalnia do dawania świadectwa”.

Uroczystość odbyła się w bazylice katedralnej w Pelplinie w obecności rodziny, znajomych składającej ślub czystości oraz przedstawicieli osób konsekrowanych z całej Polski.

Przed obrzędem konsekracji bp Okroj wygłosił homilię, w której nawiązał do Niedzieli Dobrego Pasterza. „Jezus zaprasza nas dzisiaj do swojej wspólnoty, do swojej owczarni”, powiedział i dodał, że „do tej wspólnoty można wejść tylko na Jego zasadach”.

Zwracając się do przyjmującej konsekrację hierarcha podkreślił, że Chrystus ją zawsze dobrze znał a dzisiaj ona wchodzi „w życie osoby szczególnie poświęconej Bogu”. Kaznodzieja przypomniał, że „centrum życia osoby konsekrowanej jest świątynia”, a jednocześnie konsekracja „nie oddzieli od środowiska, ale uzdalnia do dawania świadectwa wpływającego z charyzmatu”.

Bp Okroj zauważył, że osoba konsekrowana „jest znakiem, że z miłości zostaliśmy zrodzeni i do miłości zmierzamy”.

„Będziesz znakiem czystości, która pomaga w rozeznaniu i pozwala, by nie zagubić dróg do Tego, w którym mamy się kiedyś zadomowić”, mówił biskup pomocniczy. Dodał, że posługą psychologa a jednocześnie osoby konsekrowanej Sylwia Plata będzie „wyrywała wielu ludzi z paszczy zła, depresji, wewnętrznego rozbicia, dezintegracji i różnych form zagubienia”.

Bp Okroj stwierdził, że konsekracja sprawia, iż osoba wybierająca Chrystusa za swojego Oblubieńca „jeszcze skuteczniej będzie mogła realizować swoją misję”.

Znakiem przyjętej konsekracji było nałożenie welonu, przyjęcie od głównego celebransa obrączki oraz księgi Liturgii Godzin.

Sylwia Plata jest dziesiątą kobietą w diecezji pelplińskiej, która przyjęła konsekrację dziewic po przywróceniu tego obrzędu po II Soborze Watykańskim.