91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Wtorek, 30.11.2021 r.
Imieniny: Justyna, Andrzej, Konstanty

W sobotę 9 września biskup pelpliński Ryszard Kasyna sprawował Mszę św. dla uczestników ogólnopolskiego spotkania Domowego Kościoła.

Podczas Mszy św. dla Domowego Kościoła w ramach Ruchu Światło-Życie 9 września biskup Ryszard Kasyna stwierdził, że wspólnota  „pomaga  formować się duchowo, dorastać do pełni życia w służbie Bogu, Kościołowi, drugiemu człowiekowi i społeczeństwu”.

 

Galeria zdjęć

Słowo wstępne moderatora krajowego DK ks. Tomasza Opalińskiego 9.09.2017:

Homilia ks. biskupa Ryszarda Kasyny 9.09.2017:

 

Sobota  jest drugim dniem podsumowania pracy rocznej Domowego Kościoła, który działa w strukturach Ruchu Światło-Życie.

Centralnym punktem liturgicznym dnia była Msza św. w bazylice katedralnej  pod przewodnictwem biskupa pelplińskiego Ryszarda Kasyny.

W homilii hierarcha przestrzegał przed skupianiem się na sobie z pominięciem Chrystusa w refleksji o własnym życiu. „Trzeba, żebyśmy zauważyli Tego, który nam towarzyszy i sprawia, że chrześcijanin nigdy nie jest sam”, apelował kaznodzieja.

Biskup przywołał postawę współczesnego świata, „którego ogarnęło swoiste szaleństwo, by zatrzeć ślady po swoim Stwórcy”. Dlatego bp Kasyna zwrócił uwagę na potrzebę świadczenia całym sercem o Bogu.

Nawiązując do duchowości założyciela Ruchu Oazowego Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego, hierarcha podkreślił, że „wiedział on, iż o własnych siłach człowiek niewiele dokona, gdyż potrzebuje Bożej pomocy i umocnienia w wierze, które dokonuje się we wspólnocie”.

Mówiąc o roli wspólnoty, którą tworzą małżeństwa w ramach Domowego Kościoła biskup pelpliński zauważył, że „pomaga ona formować się duchowo, dorastać do pełni życia w służbie Bogu, Kościołowi, drugiemu człowiekowi i społeczeństwu”.

Na zakończenie homilii kaznodzieja życzył uczestnikom spotkania, aby Domowy Kościół „dopomagał polskim rodzinom odkrywać piękno powołania człowieka do miłości opartej na Jezusie”.

Sobotnie obrady Domowego Kościoła wypełnione były prezentacją Ruchu od jesieni minionego roku. Członkinie Instytutu Niepokalanej Matki Kościoła z Krościenka poinformowały, że w strukturach oazy rodzin, jako podstawowe grupy formacyjne, istnieją 4622 kręgi. Każdy krąg rodzin tworzy od czterech do siedmiu małżeństw. Obejmuje to około 44 tysiące osób.

Kręgi Domowego Kościoła działają w 25 polskich diecezjach a także w 20 innych krajach. W rekolekcjach różnych typów w ciągu roku wzięło udział ponad 34 tyś. osób.

Do Pelplina zjechało około dwustu uczestników spotkania. Są to pary rejonowe i diecezjalne z całej Polski.

Obecny jest moderator generalny Ruchu Światło-Życie ks. Marek Sędek oraz moderator krajowy Domowego Kościoła ks. Tomasz Opaliński oraz ponad dwudziestu  księży z całej Polski. Spotkanie prowadzi para krajowa Katarzyna i Paweł Maciejewscy.

W sobotnie popołudnie dołączył do zebranych  w Pelplinie  metropolita przemyski arcybiskup Adam Szal, delegat Episkopatu Polski ds.  Ruchu Światło-Życie, który w niedzielę odprawi Mszę św. na podsumowanie trzydniowych obrad.