91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Poniedziałek, 06.02.2023 r.
Imieniny: Dorota, Bohdan, Ksenia

13 maja Publiczna Szkoła Podstawowa w Gogolewie (par. Dzierżążno) otrzymała za Patronów Dzieci z Fatimy.

Galeria zdjęć

Krótka relacja z Dzierżążna i Gogolewa 13.05.2017:

Słowa powitania wygłoszone przez dzieci w kościele 13.05.2017:

Słowa powitania wygłoszone przez ks. proboszcza Janusza Wachowskiego 13.05.2017:

Homilia ks. biskupa Wiesława Śmigla 13.05.2017:

Pobłogosławienie Tablicy Pamiątkowej na budynku Szkoły w Gogolewie 13.05.2017:

Fragment przemówienia podczas uroczystości w Gogolewie dyrektora szkoły Sebastiana Łani 13.05.2017:

 

13 maja Święte Dzieci w Fatimy zostały patronami Publicznej Szkoły Podstawowej w Gogolewie (diec. pelplińska). Podczas uroczystości biskup Wiesław Śmigiel mówił, że „Objawienia fatimskie to spotkanie Nieba z Ziemią, to dialog Nieba z Ziemią oraz Maryi z dziećmi”.

 

Uroczystości nadania imienia i sztandaru rozpoczęła Msza św. w kościele parafialnym w Dzierżążnie, której przewodniczył biskup pomocniczy diecezji pelplińskiej Wiesław Śmigiel.

W homilii hierarcha przypomniał okoliczności historyczne, które stanowiły istotne tło Objawień Matki Bożej w Fatimie w 1917 roku. Trwająca wojna i inne konflikty sprawiały, że ówczesny papież Benedykt XV nieustannie prosił świat o pokój i apelował o modlitwę w tej intencji.

Kaznodzieja przypomniał, że ten papież kilka dni przed objawieniami w Fatimie prosił również dzieci o modlitwę o pokój na świecie. „Objawienia w Fatimie były bezpośrednią odpowiedzią Nieba na prośbę papieża”, mówił bp Śmigiel.

„Objawienia fatimskie to spotkanie Nieba z Ziemią, to dialog Nieba z Ziemią oraz Maryi z dziećmi”, stwierdził biskup.

Biskup pomocniczy zaznaczył, że ogrom współczesnych niepokojów na świecie dowodzi, iż Orędzie Fatimskie jest także dzisiaj aktualne. Uniwersalność tego przesłania łączy się z potrzebą modlitwy i pokuty, aby budować lepszą przyszłość. Aktualność słów Maryi z Fatimy wyraża się w tym, że  dzisiaj „nikt nie chce ustąpić, nikt nie chce zrobić kroku do tyłu, wszyscy walczą o swoje sprawy”, mówił hierarcha.

Z okazji nadania imienia szkoła, którą prowadzi Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich z siedzibą w Częstochowie, otrzymała sztandar.

Po Mszy św. uroczystości były kontynuowane w szkole i w świetlicy w Gogolewie.

Szkoła liczy 74 uczniów. Leży na terenie parafii Dzierżążno koło Gniewa. Przed pięciu laty szkole groziło zamknięcie. Dla uratowania placówki władze Gminy Gniew doprowadziły do przejęcia jej przez Stowarzyszenie.