91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Wtorek, 30.11.2021 r.
Imieniny: Justyna, Andrzej, Konstanty

Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna w Gniewie organizuje wieczorek literacko – taneczny dla mieszkańców

Już w najbliższą niedzielę, 21 listopada o godzinie 18:00 na Zamku w Gniewie odbędzie się finał projektu #CzytanieJestMega połączony z wieczorkiem tanecznym dla seniorów.

Projekt #CzytanieJestMega powoli dobiega końca. Dzięki dofinansowaniu z Programu Promocja Czytelnictwa Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w gniewskiej bibliotece wiele się zmieniło.

- Chwila z książką i dobrą herbatą…To kiedyś była jedna z najlepszych rozrywek młodzieży. Obecnie, w erze smartfonów, niestety, zanikający widok – przyznaje Anna Czyżewska, dyrektor Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej w Gniewie. - Dlatego, by zachęcić młodych do czytania wartościowej literatury podjęliśmy w gniewskiej bibliotece niełatwe wyzwanie – realizację projektu #CzytanieJestMega. W Noc Bibliotek zorganizowaliśmy wspólnie z uczniami pełne atrakcji spotkanie z twórczością S. Lema, by uczcić setną rocznicę jego urodzin i przypadający w 2021 r. Rok Lema. Utworzyliśmy Młodzieżowy i Dziecięcy Klub Książki, zorganizowaliśmy spotkania literackie dostosowane do potrzeb każdej grupy wiekowej.

Ponadto odbyły się warsztaty tworzenia mobilnej gry literackiej pt. „Jak ocalić świat” inspirowanej twórczością Lema, natomiast punktem kulminacyjnym było prawdziwe Święto Książki z Testem Wiedzy Czytelniczej oraz konkursami dla dzieci i młodzieży.

- Dzięki realizacji projektu w ostatnich miesiącach mieliśmy zaszczyt gościć w Gniewie znamienitych polskich pisarzy: Igora Brejdyganta, Ałbenę Grabowską, Agnieszkę Lingas – Łoniewską oraz Annę Sakowicz. A już w najbliższą niedzielę naszym gościem będzie Małgorzata Kalicińska, autorka słynnego „Domu nad rozlewiskiem”. Jesteśmy bardzo zadowoleni z realizacji projektu – dodaje Anna Czyżewska, dyrektor Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej w Gniewie. - Spotkania autorskie cieszą się wyjątkowo dużą popularnością a Święto Książki było naprawdę spektakularnym wydarzeniem.

W niedzielę 21 listopada o godz. 18.00 organizatorzy zapraszają na ostatnie spotkanie literackie w ramach projektu #CzytanieJestMega. Gościem specjalnym tym razem będzie Małgorzata Kalicińska - polska pisarka, autorka popularnej powieści „Dom nad rozlewiskiem”, która została zekranizowana i emitowana pod tym samym tytułem.

Po spotkaniu literackim mieszkańcy Gminy Gniew zaprezentują swoją twórczość podczas wspólnego czytania poezji. Wydarzenie uświetni wystawa fotografii oraz malarstwa autorstwa studentów Gniewskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

O godzinie 19:30 rozpocznie się zabawa taneczna, którą poprowadzi najstarsza didżejka w Polsce, czyli DJ Wika.

Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna w Gniewie gorąco zachęca zainteresowanych mieszkańców miasta i gminy Gniew do udziału w spotkaniu i zabawie.


Projekt został dofinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

W ramach projektu utworzony został Młodzieżowy Klub Książki i Dziecięce Kółko Literackie.