91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Poniedziałek, 28.11.2022 r.
Imieniny: Jakub, Lesław, Zdzisław

Samorządowcy z Kociewia i Powiśla chcą w Smętowie i Prabutach pociągów dalekobieżnych.

Teraz zatrzymują się tam tylko składy regionalne. Mieszkańcy muszą jechać ponad 40 km do Tczewa i Malborka. Dlatego do Ministerstwa Infrastruktury trafi list w tej sprawie. - Z Włoszczowej też się śmiano. Teraz zatrzmują się tam międzynarodowe składy.

Chcemy być pomorską Włoszczową - mówi Piotr Kazimierowski, współinicjator akcji.

Rozmowa z analitykiem Piotrem Kazimierowskim 24.07.2017:
Galeria zdjęć


Wspólne starania o rozwój komunikacji - notatka prasowa Urzędu Gminy Smętowo Graniczne

 


W dniu 24 lipca br. w Smętowie Granicznym odbyło się spotkanie wokół inicjatywy poprawy dostępności komunikacyjnej mieszkańców Powiśla i Kociewia. Przedmiotem spotkania było podpisanie petycji w sprawie zatrzymania wszystkich pociągów klasy IC i TLK na stacji Smętowo oraz Prabuty. Prowadzący spotkanie Pan Piotr Kazimierowski zaprezentował założenia kampanii, które dotyczą przede wszystkim powiatów kwidzyńskiego, starogardzkiego, tczewskiego, świeckiego i sztumskiego. Głównym celem petycji jest umożliwienie mieszkańcom powyższych powiatów korzystania z dobrodziejstw modernizowanych linii kolejowych, nowych pociągów i skrócenia czasu podróży koleją. Prowadzący przedstawił zgromadzonym argumenty, które świadczą o tym, że stacja Smętowo ma ogromny potencjał kolejowy. Pozytywne rozpatrzenie petycji otwiera przed pasażerami możliwość częstszego korzystania z oferty kolejowej, przy założeniu oszczędności czasu i pieniędzy. Będzie to miało także zasadnicze przełożenie na rozwój turystki Powiśla i Kociewia. Inicjatywa ta nie generuje kosztów ani dla samorządów ani dla zarządu PKP.  Dotychczas pociągi TLK i IC były „zarezerwowane” dla mieszkańców dużych aglomeracji. 

Wśród zaproszonych gości znaleźli się przede wszystkim przedstawiciele władz samorządowych. Poparcia kampanii udzielił Senator Leszek Czarnobaj, który w swojej wypowiedzi podkreślił, iż petycja rozpoczyna działania, które mają związek z rozwojem gospodarczym. Według Senatora Leszka Czarnobaja zatrzymywanie pociągów na tych stacjach to początek znacznie szerszych zmian. Jest to zmiana dedykowana nie 5 tys. osób, a 200 tys. podróżnych. 

Gospodarzem spotkania była Wójt Gminy Smętowo Graniczne Anita Galant, która poparła stanowisko Senatora i zebranych na spotkaniu przedstawicieli wielu samorządów. Wójt Smętowa podkreśliła, że widzi w tym pomyśle wielki potencjał rozwojowy nie tylko dla gminy, ale i całego regionu. 

Podpisana petycja trafi do Ministra Infrastruktury Budownictwa. Postęp będzie monitorowany przez powstałą grupę roboczą.