91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Poniedziałek, 06.02.2023 r.
Imieniny: Dorota, Bohdan, Ksenia

Święto Złotnicy - dawnego haftu złotą i srebrną nicią - jest pierwszym wydarzeniem w Kartuzach, w ramach jubileuszu 100-lecia nadania praw miejskich osadzie braci kartuzów. Wystawa w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach potrwa do końca marca 2023.


Sale wystawowe Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach ledwo mieściły gości, którzy zjechali z różnych stron Kaszub na wystawę "Święto Złotnicy". Eleganckie, misternie haftowane precjoza wypełniły gabloty i stojaki, wzbudzając zachwyt i entuzjazm wśród hafciarek i ludzi kultury Kaszub.

Gdy rok temu w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach spotkały się hafciarki stosujące haft szychem i haft cieniowany, ustalono - że połowa stycznia - to doskonały moment na świętowanie - i ogłoszono Święto Złotnicy. 
Kolejną wystawę tego misternego rękodzieła otwaro 14.01.2023. Znalazły się tu prace: Danuty Niechwiadowicz, Małgorzaty Szczepiniak, Ireny Peplińskiej, Danuty Leszczyńskiej, Marii Sikory, Gabrieli Wrońskiej, Teresy Mejny-Kopani, Anny Prill, Zofii Radomskiej, Genowefy Fąferko, Aleksandry Ogieli, Izabeli Denc, Agnieszki Sosnowskiej-Morawskiej, Marioli Pankau i Beaty Butowskiej.

Galeria zdjęć

Wystawa Święto Złotnicy 2023 w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach - reportaż:

Zaproszenie na wystawę - Święto złotnicy - w kartuskim muzeum 14.01.2023:

O hafcie srebrem i złotem wyszywanym - wystawa 2022 w Kartuzach