91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Piątek, 21.01.2022 r.
Imieniny: Agnieszka, Inez, Jarosław

"Był skromnym a jednocześnie wielkim piosenkarzem", mówi dyrektor Radia Głos ks. prałat dr Ireneusz Smagliński o zmarłym 20 sierpnia Piotrze Szczepaniku.

"Z całym przekonaniem mogę zaświadczyć, że moje pokolenie muzycznie wychowało się i zdobywało wrażliwość na muzykę popularną na piosenkach Piotra Szczepanika", napisał ks. Smagliński. "Ujmowała mnie  prostota tekstów i romantyczna linia melodyczna utworów Piotra Szczepanika", dodaje szef diecezjalnej rozgłośni. "Przez lata marzyłem o przeprowadzeniu wywiadu z Piotrem Szczepanikiem. Od śp. pana Stanisława Cejrowskiego otrzymałem nawet telefon prywatny do piosenkarza, ale niestety wówczas  dowiedziałem się, że artysta zamknął się przed światem. Jednak marzenie się spełniło i do wywiadu i wspólnej kolacji z Piotrem Szczepanikiem doszło przed kilku laty w Brusach, co uważałem za największy prezent na moje 50. urodziny", pisze ks. Ireneusz Smagliński. "Utwory nikogo z polskich piosenkarzy nie są tak bliskie mojemu sercu. Pewnie również dlatego, że płyty Szczepanika i jego twórczość była żywo obecna w mojej rodzinie, zarówno dzięki rodzicom jak i mojej matce chrzestnej", dodaje kapłan i dopowiada, że "o Piotrze Szczepaniku niekiedy rozmawiałem z śp. biskupem Janem Bernardem Szlagą, gdyż Szczepanik studiował na Katolickim Uniwersytecie Lubelskiem, gdzie pracował bp Szlaga". "Piosenki Piotra Szczepanika, chociaż mają kilkadziesiąt lat, chce się śpiewać. A to wcale nie jest oczywista cecha twórców muzyki, szczególnie dzisiaj", uzupełnia ks. Smagliński.

 

Wywiad z Piotrem Szczepanikiem 19.10.2014:

 

Nie żyje piosenkarz, gitarzysta, aktor Piotr Szczepanik - wykonawca jednej z najpiękniejszych polskich ballad o miłości "Kochać"; także takich utworów jak "Goniąc Kormorany" i "Żółte kalendarze". O śmierci artysty poinformowała w czwartek PAP córka artysty Jagoda Maria Szczepanik.
 

- Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu 20 sierpnia - po wielu latach zmagań z chorobą - odszedł we śnie mój tata Piotr Szczepanik - przekazała PAP Jagoda Maria Szczepanik.


"Goniąc Kormorany", "Żółte kalendarze", "Kochać", "Nigdy więcej" to utwory, które zna cała Polska. Piotr Szczepanik wylansował ballady, które obecnie można określić standardami polskiej piosenki.


- Nie czyniłem żadnych zabiegów, ani specjalnie się nie starałem, aby stać się popularnym. Właściwie, to o moim dalszym życiu, śpiewaniu i o tym, że piosenki przeze mnie wykonywane stały się szlagierami, zadecydowali radiosłuchacze – wspominał w jednym z wywiadów Piotr Szczepanik.


Piosenkarz, gitarzysta, aktor – Piotr Szczepanik przyszedł na świat 14 lutego 1942 roku. Po maturze współpracował z lubelskim Teatrem Lalki i Aktora. Następnie studiował historię sztuki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Debiutował na Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie w 1963 roku. W latach 60. i 70. z Bohdanem Łazuką i Jackiem Fedorowiczem prowadził program estradowo-kabaretowy "Popierajmy się".


Również w latach 70. Piotr Szczepanik zaczął zajmować się piosenką poetycką. Występował sam, z gitarą. Koncertował Polsce oraz m.in. w USA, Australii, Nowej Zelandii, Kanadzie oraz w wielu krajach w Europie.


W latach 80. Szczepanik poświęcił się działalności opozycyjnej. Był m.in. współorganizatorem Festiwalu Piosenki Prawdziwej w 1981 r. Podczas stanu wojennego organizował niezależną, podziemną scenę muzyczną.


PAP/od