91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Czwartek, 29.07.2021 r.
Imieniny: Marta, Olaf, Flora

W środę 14 lipca 2021 roku, 3 kapłani i jeden świecki dotarli w pielgrzymce rowerowej do Rzymu. 

To już druga wyprawa tej ekipy. W zeszłym roku rowerami pielgrzymowali do Santiago de Compostela. W tym roku, z Pelplina do Rzymu pokonali 2300 km. 

W rowerowej  pielgrzymce uczestniczyli ks. dr Tomasz Huzarek, rektor WSD  w Pelplinie, ks. dr Arkadiusz Drzycimski, prefekt studiów WSD w Pelplinie, ks. dr Janusz Chyła, były wicerektor WSD, wykładowca i proboszcz parafii Matki Bożej Królowej Polski w Chojnicach, a także pan Mariusz.

 Wypowiedź ks. dr. Arkadiusza Drzycimskiego 15.07.2021:

Galeria zdjęć

Trzej kapłani diecezji pelplińskiej oraz osoba świecka 14 lipca dotarli do Rzymu, kończąc Pielgrzymkę Rowerową rozpoczętą 28 czerwca w Pelplinie (północna Polska). Pielgrzymi wieźli z sobą intencje osobiste oraz sprawy ważne dla całego Kościoła, jak np. poszanowanie ludzkiego życia.
Szczególne miejsce wśród intencji pielgrzymów z północy Polski zajmował papież Franciszek oraz powołania do posługi kapłańskiej i zakonnej. Jednym z uczestników pielgrzymki był rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie.

Pielgrzymi poprzez swój trud i modlitwę wspierali także hospicjum w Kartuzach, ale to nie wszystkie intencje, z jakimi udali się do Rzymu. „W kontekście pandemii chcieliśmy dać świadectwo, że przekraczamy granice, żeby się spotykać z ludźmi, oczywiście z zachowaniem wszelkich środków bezpieczeństwa. Naszą intencją jest też danie świadectwa, że Ewangelia nie jest sprawą przeszłości, ale również teraźniejszości i przyszłości. Włączyliśmy się w projekt #RomeaStrata, polegający na odbudowywaniu szlaków pielgrzymkowych” – powiedział ks. dr Janusz Chyła, uczestnik pielgrzymki, proboszcz parafii w Chojnicach, kapelan i członek Rycerzy Kolumba – największej w świecie katolickiej organizacji świeckich o charakterze charytatywnym. Pielgrzymi pamiętali także o kwestii świętości życia ludzkiego.

„Przyświecała nam oczywiście również intencja obrony życia ludzkiego w kontekście nauczania Jana Pawła II” – dodał ks. Chyła.

Jednym z głównych działań Rycerzy Kolumba jest ochrona życia. Członkowie organizacji kładą akcent również na miłosierdzie i sprawy rodziny. „Jako że jestem związany z Rycerzami Kolumba, intencja ochrony życia w trakcie tej pielgrzymki towarzyszyła mi w sposób szczególny” – podkreślił ks. Chyła.

Ks. dr Janusz Chyła wskazał dwa główne sposoby troski o ludzkie życie. „Po pierwsze ważna jest nieustanna modlitwa. Pewnych rzeczy nie jesteśmy w stanie sami załatwić. Druga sprawa to świadectwo: pomoc osobom, szczególnie kobietom, które borykają się z problemami duchowymi, psychicznymi i materialnymi w tym zakresie. Jako Rycerze Kolumba współpracujemy z Fundacją Małych Stópek. Ostatnio w parafii mieliśmy dzwon ‘Głos Nienarodzonych’, który ma budzić ludzkie sumienia” – zaznaczył ks. Janusz Chyła.

Family News Service / polskifr.fr / Rzym