91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Środa, 30.09.2020 r.
Imieniny: Wera, Zofia, Honoriusz

Msza św. w bazylice katedralnej w Pelplinie sprawowana w sobotę 12 września pod przewodnictwem biskupa pomocniczego Arkadiusza Okroja była głównym i jedynym punktem programu tegorocznego dziękczynienia za plony w województwie pomorskim.

Ze względu na epidemię obchody były bardzo skromne. Transmitowało je diecezjalne Radio Głos na swoich falach oraz w Internecie, również video poprzez Facebooka i kanał YouTube.

Homilia ks. biskupa Arkadiusza Okroja 12.09.2020:

Galeria zdjęć

W sobotnie południe 12 września w Pelplinie odbyło się wojewódzkie dziękczynienie za tegoroczny plony. Mszy św. dożynkowej przewodniczył biskup pomocniczy diecezji pelplińskiej Arkadiusz Okroj, który stwierdził, że rolnicy „powierzyli chleb miłosiernym rękom Jezusa Chrystusa a On chleb ich ograniczonych możliwości cudownie rozmnożył”.

Na rozpoczęcie liturgii reprezentacja rolników przekazała na ręce głównego celebransa bochen chleba z tegorocznych zbóż.

W homilii hierarcha przypomniał, że „dożynki są uwielbieniem Tego, który jest źródłem wszelkich darów”.

Kaznodzieja podkreślał, że rolnicy to ludzie zazwyczaj bardzo wierzący, bo „rolnik wie, że musi Panu Bogu zaufać a jednocześnie uprawiać ziemię, jej ziarno powierzać” i dodał, że „ta ziemia jest mu wdzięczna a w czasie dożynek rolnik wyraża przekonanie, że to ma, co ziemia mu dała”.

Każdy rolnik jest formowany przez ziemię, „wspaniałą formatorkę”, stwierdził biskup ukazując, że rolnika cechuje „pracowitość, realizm, poczucie obowiązku, rozsądek, pokora i twórcze podejście do życia”.

Biskup pomocniczy przypomniał, że pomorska ziemia wymaga wiele trudu od producentów rolnych a skuteczność pracy i wzajemnych relacji ludzi wsi, zdaniem hierarchy, wynika ze stosowania przez nich w codziennym życiu zasad Ewangelii. Rolnicy „jak apostołowie powierzyli chleb miłosiernym rękom Jezusa Chrystusa a On chleb ich ograniczonych możliwości cudownie rozmnożył”, powiedział bp Okroj.

W końcowej części homilii główny celebrans podkreślił symbolikę chleba zawartą w Eucharystii i stwierdził, że „Jezus stał się chlebem, abyśmy nie znikczemnieli”.

We Mszy św. wzięli udział przedstawiciele władz województwa pomorskiego, samorządów lokalnych, instytucji działających na rzecz rolnictwa oraz duszpasterstwa rolników diecezji pelplińskiej.

Ze względu na epidemię zrezygnowano z tradycyjnych imprez towarzyszących dożynkom. Mszę św. transmitowało na swoich falach a także w wersji video poprzez Internet diecezjalne Radio Glos.