91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Wtorek, 26.05.2020 r.
Imieniny: Filip, Paulina, Marianna

W II edycji konkursu „Ks. Antoni Arasmus w gronie bohaterów II wojny światowej” udział wzięło 25 uczestników z pięciu szkół. Ich zadaniem było rozwiązywanie testów zawierających 20 pytań, w większości otwartych. Konkurs był częścią zadania publicznego powiatu kartuskiego „O czym szumią kaszubskie lasy…, w hołdzie ofiarom II wojny światowej”, którego oferentem i realizatorem jest Stowarzyszenie Krąg Arasmusa z Kiełpina

Tytuł projektu „O czym szumią kaszubskie lasy…, w hołdzie ofiarom II wojny światowej” wyraża potrzebę wsłuchania się w szum drzew kaszubskich lasów, cichego świadka wojennych zdarzeń. Uczestnicy projektu podążyli do miejsc pamięci, o których mowa była w testach konkursowych. Konkurs skierowany był przede wszystkim do uczniów starszych klas szkół podstawowych uczestniczących w I edycji konkursu. W tym roku do konkursu zgłosili się uczniowie szkół z Borcza, Dzierżążna, Egiertowa, Somonina i Szymbarku. Zadaniu duchowo patronuje ks. Antoni Arasmus, bohater kiełpińskiej parafii, celem konkursu jest też promowanie postaci.

O księdzu Antonim i Jego dziełach pozostawionych w kiełpińskiej parafii opowiedział zainteresowanym proboszcz ks. Tomasz Juchniewicz.
- Ks. Antoni Arasmus był proboszczem parafii Kiełpino, ścigany przez hitlerowców za odwagę sprawowania misji kapłana patrioty, następnie bestialsko zamordowany w pobliskim lesie, pochowany na miejscowym cmentarzu - wspominał - Ks. A. Arasmus jest kandydatem do chwały męczeństwa z diecezji pelplińskiej, trwa proces beatyfikacyjny.

Rozmowa o Stowarzyszeniu Krąg Arasmusa w Kiełpinie:

Wspomnienie o męczenniku i wspólna modlitwa odbyły się w kościele.

Druga część - II konkurs „Ks. Antoni Arasmus w gronie męczenników II wojny św. miała miejsce w restauracji „Pod Wieżą” u Beaty i Andrzeja Młyńskich w Szymbarku. Tuż przed rozpoczęciem konkursu uczestnicy wydarzenia mieli okazję zwiedzić Izbę Pamięci o ks. Franciszku Motylewskim, miejscowym bohaterze II wojny światowej. O jego trudnej i owocnej posłudze opowiedział Franciszek Hirsz, lokalny społecznik, autor książki o ks. Motylewskim oraz współzałożyciel Izby.

Grupę wycieczkowiczów powitały "Pod Wieżą" panie z miejscowego koła gospodyń wiejskich. Uczestnicy projektu zapoznali się z fragmentami książek F. Hirsza „ Wspomnienia o Franciszku Motylewskim i jego bliskich” i F. Szczęsnego „W krainie Gryfa”, do których postawiono pytania w testach konkursowych.

Gdy komisja sprawdzała prace młodzieży, uczestnicy konkursu, członkowie Stowarzyszenia Kręgu Arasmusa, wyruszyli na wycieczkę do miejsc martyrologii w Gołubiu i Szymbarku.
Historia zdarzeń na tym terenie ściśle łączy się z działalnością Tajnej Organizacji ”Gryf Pomorski”. Żywej lekcji historii udzielili zwiedzającym przewodnicy wolontariusze: Franciszek Szczęsny, autor wielu książek i publikacji dot. historii Pomorza i Kaszub w tym Gryfa Pomorskiego oraz  Franciszek Hirsz, lokalny społecznik i promotor historii szymbarskiej parafii.
W miejscach pamięci złożono kwiaty, zapalano znicze, ofiarowano modlitwę za poległych i pomordowanych.

Po powrocie uczestnicy wycieczki otrzymali ciepły poczęstunek oraz zapoznali się z wynikami konkursu.
Podała je komisja w składzie: przewodniczący Stanisław Miłosz (emerytowany nauczyciel, do niedawna prezes ZNP w Kartuzach), Gabriela Formela dyr. GBP w Stężycy, Urszula Zaborowska, członek zarządu KGW w Szymbarku oraz Maria Sikora w imieniu oferenta projektu.


I miejsce – Małgorzata Leszkowska
II miejsce – Amelia Krause
II miejsce - Aleksandra Rutkowska
Wyróżnienia otrzymali: Damian Szwaba, Bartłomiej Regliński, Oskar Kryszewski, Damian Wilkowski, Paweł Wroński, Adrian Stenka.

Przewodniczący komisji Stanisław Miłosz gratulując laureatom stwierdził:
- Jako nauczyciel jestem z Was dumny, odpowiedzi niektórych z Was świadczą nie tylko o wiedzy konkursowej ale o potrzebie jej zdobywania dla własnej satysfakcji. Jestem z pokolenia tamtego czasu, nie macie pojęcia jaką sprawiacie mi tym radość.

Nagrodami w konkursach projektu są płaskorzeźby „Chrystusa Frasobliwego" Piotra Nastały oraz brzozowe świeczki Elżbiety Brzeskiej z Kiełpina.
Organizatorzy wydarzenia podziękowali nauczycielom, dzięki którym młodzież miała szansę uczestniczyć w projekcie oraz wykazać się wiedzą w konkursie: Waldemarowi Turowskiemu, Marii Klinosz, Annie Dzenisz, Teresie Richert oraz Monice Miłosz.
W drodze powrotnej do Kiełpina poznano historię pomnika „Bojowników Ruchu Oporu” na Złotej Górze w Brodnicy Górnej. Ostatnia modlitwa i płomyk znicza spoczął w maryjnej grocie - dziele ks. Antoniego Arasmusa.

Galeria zdjęć