91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Piątek, 05.06.2020 r.
Imieniny: Kira, Bonifacy, Waleria

W gminie Kartuzy miejscem wrześniowej kaźni ludności cywilnej są Kaliska. To tu w lesie mordowano nauczycieli, lekarzy, księży. Na pomniku wypisano liczbę 329 pochowanych.

Mszą św. w kościele pw. św. Kazimierza w Kartuzach rozpoczęto uroczystości patriotyczno-religijne z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny Światowej i Dnia Weterana o Niepodległość.

Rocznica wybuchu II wojny - przemówienie burmistrza Kartuz:

Kapryśna pogoda sprawiła, że okolicznościowe przemówienie burmistrza Mieczysława Gołuńskiego, jak i Apel Pamięci oraz część artystyczna - zostały przedstawione w kartuskim kościele św. Kazimierza. Wymowna była obecność młodzieży z Duderstadt, miasta partnerskiego Kartuz. Młodzi ludzie byli obecni na modlitwie w kościele i pod pomnikiem w Kaliskach. Tam delegacje samorządu, instytucji, szkół, harcerzy złożyły kwiaty i hołd mieszkańcom powiatu kartuskiego, którzy ponieśli najwyższą ofiarę za ojczyznę - ofiarę życia.

Część artystyczną przygotowali uczniowie ze szkoły w Staniszewie. Apel Pamięci czytał dyrektor Paweł Pytka. Do przygotowania uroczystości włączyli się uczniowie II LO w Kartuzach, z klas mundurowych.

Apel pamięci pomordowanych w Kaliskach:

Galeria zdjęć

 (fot., audio UM Kartuzy)