91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Poniedziałek, 24.02.2020 r.
Imieniny: Maciej, Bogusz, Modest

Narodzenie Najświętszej Maryi Panny świętowano w sanktuarium Matki Bożej Sianowskiej Królowej Kaszub. Uroczystej mszy św. odpustowej przewodził ks. prałat Marian Szczepiński, homilię wygłosił ojciec Jan, michaelita. W tych uroczystościach odpustowych udział wzięli samorządowcy różnych szczebli a także wojewoda Dariusz Drelich. Na zakończenie mszy św. ks. Marian Szczepiński poświęcił ziarno pod przyszłoroczne zasiewy. Rolnicy zabierali garściami poświęcone ziarno. 

Odpust Narodzenia NMP w Sianowie - homilia:

Do Sianowa przybyli pielgrzymi z Łeby, Lęborka, Kartuz, Grzybna, Przodkowa, Mirachowa, ze Szkoły Podstawowej w Kożyczkowie i Chmielnie a także pierwszy raz - pielgrzymka z Pomieczyna. Przyszła pieszo pod wodzą sołtysa Tadeusza Konkola, radnego z Pomieczyna i członków rady sołeckiej. Grupa liczyła 150 osób a jej śpiew niósł się długo między drzewami. Do grupy pielgrzymów z parafii św. Józefa z Pomieczyna dołączył  ks. proboszcz Henryk Zieliński. 

I pielgrzymka z Pomieczyna do Sianowa:

Ks. kustosz Eugeniusz Grzędzicki nie chciał podawać liczby pielgrzymów, by uniknąć wprowadzania w błąd co do obecności pielgrzymów i wiernych na odpustowych uroczystościach.

Odpust Sianowie - pielgrzymi:

Ale wiadomo, że w niedzielę z Przodkowa ks. Ariel przyprowadził 100 osób, z Łeby było 13 pielgrzymów, z Kartuz - 157 z księżmi Maciejem i Waldemarem, z Kiełpina - 40 z diakonem Marcinem, z Pomieczyna - 150, z Mirachowa - 93, ze Szkoły Podstawowej w Kożyczkowie i Chmielnie - 40 osób. Na rowerach dojechała ekipa ks. Grzegorza Kudelskiego z Grzybna - 54 osoby oraz mniejsza grupka z Kartuz, indywidualni pielgrzymi z Mezowa. 

W sobotę sanktuarium z okazji odpustu nawiedzili wierni z Borowa- 23 osoby, Goręczyna i Somonina- 21 osób, z Rozłazina - 20 osób, z parafii franciszkańskiej w Lęborku- 420 osób, autokarem z Gdyni przyjechała grupa z parafii św. Rodziny - 49 osób. Rowerami z Lęborka przyjechało z parafii Miłosierdzia Bożego 65 pielgrzymów cyklistów.

Niezwykłym gościem był werbista ks. Andrzej Miotk, konsultant historyczny w Archiwum Generalnym SVD w Rzymie.

Na odpuście w Sianowie - ks. Andrzej Miotk, werbista:

Galeria zdjęć