91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Piątek, 28.02.2020 r.
Imieniny: Makary, Prokop, Hilary

11 kwietnia obchodzimy  1053. rocznicę Chrztu Polski. Po raz pierwszy jest to święto państwowe. W Starogardzie Gdańskim zostało połączone z odsłonięciem pierwszego w Polsce pomnika upamiętniającego Chrzest Polski oraz drugiej w Polsce ulicy Chrztu Polski.

Uroczystości o godz. 11:00 rozpoczęła msza św. w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa przy ul. Bpa Konstantyna Dominika 8 w Starogardzie Gdańskim.

Po Mszy Świętej nastąpił  procesyjny przemarsz do miejsca odsłonięcia pomnika z udziałem orkiestry wojskowej, rekonstruktorów husarii i kompanii honorowej Wojska Polskiego (skrzyżowanie nowo powstałej ulicy Chrztu Polski z ulicą Bpa Konstantyna Dominika).

Następnie odbyła się uroczystość odsłonięcia i poświęcenia pomnika Chrztu Polski, modlitwa do patronów naszego kraju oraz przemówienia okolicznościowe.

Galeria zdjęć

Krótka relacja ze Starogardu Gd. 11.04.2019:

Homilia ks. prałata dr. Krzysztofa Różańskiego 11.04.2019:

Uroczystość odsłonięcia pomnika Chrztu Polskie 11.04.2019:

Pierwszy w Polsce pomnik Chrztu Polski odsłonięto w Starogardzie Gd.

11 kwietnia w Starogardzie Gd. (diecezja pelplińska) pobłogosławiono i odsłonięto pierwszy w Polsce pomnik Chrztu Polski.

Uroczystość rozpoczęła Msza św. w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa, której przewodniczył wikariusz biskupi ks. prałat Marian Szczepiński, który podkreślił, że jest to okazja do modlitwy za Ojczyznę, „która potrzebuje naszego oddania, głębokiej refleksji oraz świadomości, że powinniśmy czynić wszystko dla odzyskiwania chrześcijańskiej tożsamości”.

Witając zebranych proboszcz tamtejszej parafii ks. prałat dr Józef Pick przypomniał, że po raz pierwszy w Polsce obchodzone jest Święto Chrztu Polski jako święto narodowe.

W homilii ks. prałat dr Krzysztof Różański ukazał historyczną rolę Chrztu Polski. Nawiązując do postawionego pomnika wykładowca pelplińskiego seminarium zaznaczył, że monument stanął, „aby kształtował nam pamięć o fundamencie naszej tożsamości”.

Kaznodzieja przypomniał, że „ducha polskiego narodu nie da się zrozumieć bez Chrztu Polski i roli chrześcijaństwa na tych ziemiach”. Miało ono decydujący wpływ na kształt polskiej kultury, zauważył kapłan.

„Dziedzictwo trzeba podjąć, zrozumieć, ubogacić i bogatsze przekazać”, stwierdził ks. Różański, dodając, że „każde pokolenie ma do spełnienia swoje zadanie”

W końcowej części homilii kapłan stawiał retoryczne pytanie: „Jaka jest alternatywa dla Polski?”. Ostrzegał, że ludzie którzy odrzucają Boga „są w stanie uwierzyć we wszystko, uwierzyć każdemu i uwierzyć w byle co”.

Po liturgii licznie zebrani uczestnicy uroczystości przeszli na plac odległy około sześćset metrów od świątyni, gdzie osłonięto pomnik Chrztu Polski. Władze Starogardu Gd. nadały również jednej z pobliskich ulic imię Chrztu Polski.

W niecodziennym wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele parlamentu, samorządów Pomorza, duchowni, delegacje organizacji społecznych, wojsko, husaria i mieszkańcy miasta.

Głównym pomysłodawcą pomnika jest senator Prawa i Sprawiedliwości Waldemar Bonkowski.