91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Środa, 22.05.2019 r.
Imieniny: Julia, Wiesława, Helena

Podczas Mszy św. w bazylice katedralnej w Pelplinie 8 marca biskup diecezjalny Ryszard Kasyna nawiązał do przypadającego dzisiaj dnia modlitwy wynagradzającej oraz postu i pokuty za grzechy wykorzystania seksualnego małoletnich przez osoby duchowne.

Hierarcha stwierdził, że „grzech każdego z nas osłabia całą wspólnotę”.

Msza św. była sprawowana z okazji 547 rocznicy konsekracji pocysterskiej świątyni. We wprowadzeniu do liturgii biskup pelpliński stwierdził: „Dziś na początku W. Postu pragniemy wraz z całym Kościołem, odpowiadając na apel papieża Franciszka i Konferencji Episkopatu Polski, a także z potrzeby naszych serc, w tę naszą dziękczynną modlitwę włączyć modlitwę wynagradzającą za grzechy wykorzystywania seksualnego osób nieletnich, zwłaszcza przez osoby duchowne”.

Hierarcha podkreślił, że żadne cierpienie ani grzech nie są prywatne i dodał, że „grzech każdego z nas osłabia całą wspólnotę”. Główny celebrans zachęcał do modlitwy, aby „wspólnota Kościoła była bezpiecznym domem dla wszystkich, zwłaszcza dla dzieci i ludzi młodych”.

W całej diecezji pelplińskiej odbyły się nabożeństwa pokutne i drogi krzyżowe wynagradzające za grzechy osób duchownych wobec nieletnich. Wykorzystano do tego specjalnie przygotowane teksty modlitw i rozważań. W Drodze Krzyżowej w pelplińskiej katedrze, która poprzedziła Mszę św. wziął również udział biskup Ryszard Kasyna.