91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Sobota, 20.04.2024 r.
Imieniny: Agnieszka, Teodor, Czesław

13 października w Collegium Marianum w Pelplinie odbyło się ogólnopolskie sympozjum dla dziewic konsekrowanych.

Sympozjum prowadzili: Anna Maria Kolber oraz ks. prałat dr Arkadiusz Okroj

Galeria zdjęć

/rozszerzymy/

Wypowiedź ks. prałata dr. Arkadiusza Okroja 13.10.2018:

Wywiad z Elżbietą Hurman z diecezji świdnickiej 13.10.2018:

13 października w Pelplinie odbyło się kolejne ogólnopolskie sympozjum skierowane do dziewic konsekrowanych.

W serii wykładów, wspólnych modlitwach i wymianie doświadczeń wzięło udział prawie osiemdziesiąt osób. Poza dziewicami konsekrowanymi obecni byli również prezbiterzy odpowiedzialni w diecezjach za ich formację.

W wywiadzie dla Radia Głos odpowiedzialny za indywidualne formy życia konsekrowanego ks. prałat dr Arkadiusz Okroj przypomniał, że stan dziewic konsekrowanych zaczął się już w czasach apostolskich, kiedy kobiety i mężczyźni pragnęli naśladować Chrystusa w sposób radykalny. „Oni wiedzieli, że rady ewangeliczne to szansa wewnętrznej wolności, że ubóstwo to brak zniewolenia materią a czystość to szacunek do człowieka”, dodał kapłan.

Odpowiedzialna za kontakt z mediami Elżbieta Hurman z diecezji świdnickiej rozmowie z Radiem Głos przyznała, że wiele osób widząc  obrączkę na palcu dziewic konsekrowanych i słysząc w jakim stanie realizują one swoje powołanie stawia wiele pytań. „Nie jesteśmy stanem ukrytym, ale nie chodzi o to, byśmy chodziły z plakietką”, mówiła rozmówczyni. „Nie spotkałam się nigdy z jawną pogardą”, dodała i przypomniała, że istotą jest świadectwo życia poświęconego Bogu. Elżbieta Hurman powiedział, że w Polsce są 283 dziewice konsekrowane. W większości pracują poza instytucjami kościelnymi.

Konsekracja dziewic odbywa się w Polsce od prawie 30 lat. Spotykają się regularnie na rekolekcjach w Częstochowie i podczas sympozjów w różnych miejscach w Polsce.