91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Środa, 22.05.2019 r.
Imieniny: Julia, Wiesława, Helena

 

2 sierpnia w Świeciu nad Wisłą biskup pelpliński Ryszard Kasyna celebrował Mszę św. dla XXVII Pieszej Pielgrzymki Diecezji Pelplińskiej na Jasną Górę.

Liturgia w Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Świeciu zgromadziła pątników z grup: starogardzkiej (Kociewskiej), świeckiej i tczewskiej. 

Krótka relacja ze Świecia 2.08.2018:

Słowo wstępne podczas Mszy św. kierownika Grupy Świeckiej ks. Mariusza Wernera 2.08.2018:

Homilia ks. biskupa Ryszarda Kasyny 2.08.2018:

Wywiad z proboszczem Fary w Świeciu ks. Kazimierzem Grajewskim 2.08.2018:

Wymarsz Pielgrzymów w Świeciu 2.08.2018:

Pielgrzymi z grupy tczewskiej: 

Wypowiedzi pielgrzymów 2.08.2018:

Galeria zdjęć

Biskup pelpliński Ryszard Kasyna 2 sierpnia w Świeciu nad Wisłą sprawował Mszę św. dla pielgrzymów podążających na Jasną Górę. W homilii zachęcał, by pielgrzymi „radością, życzliwością, wyrozumiałością, ofiarnością i modlitwą” świadczyli o Bogu wobec świata.

Msza św. w świeckiej farze, która jest również diecezjalnym Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej zgromadziła trzy z pięciu grup XXVII Pieszej Pielgrzymki Diecezji Pelplińskiej na Jasną Górę: kociewską, świecką i tczewską. Pozostałe dwie grupy, chojnicka i kaszubska, wędrują inną trasą.

Podczas koncelebrowanej Mszy św. w homilii główny celebrans podkreślił, że pielgrzymi mają być listem pisanym przez Boga do współczesnego świata. Ten świat „dąży do przyjemności, konsumpcji”, mówił hierarcha i zachęcał, by pątnicy głosili, że „jest Bóg, który nas jednoczy, którego prawa nie przeszkadzają, ale pozwalają bezpiecznie żyć każdemu człowiekowi”.

Zwracając się do pielgrzymów kaznodzieja zaznaczył: „jesteście listem, który radością, życzliwością, wyrozumiałością, ofiarnością i modlitwą świadczyć będziecie, zwłaszcza wobec obojętnych, że stali się takimi, gdyż zrezygnowali z walki o człowieczeństwo i o poprawianie siebie i świata, w którym żyją”.

Akcentując postawę służby i otwartości bp Kasyna zachęcał, aby pielgrzymi byli świadkami wobec tych, którzy „nie nauczyli się samodzielności, czekają na wszystko podane jak na tacy i nie stać ich na wysiłek, wyrzeczenie, poświęcenie i szukają tylko własnych korzyści”.

Nawiązując do hasła pielgrzymki: „Z Maryją wolni”, biskup pelpliński podkreślił, że „z Maryją pragniemy  być wolni i tak, jak Ona pragniemy być czytelni, wolni od grzechu, otwarci na Boże wezwanie”.

Piesi pielgrzymi diecezji pelplińskiej dotrą na Jasną Górę 13 sierpnia.