91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Sobota, 16.02.2019 r.
Imieniny: Danuta, Juliana, Daniel

12 lutego odbyły się w Kościerzynie obchody 26. Światowego Dnia Chorego oraz 15. edycja Medalu św. Matki Teresy z Kalkuty.

Mszy św. w Sanktuarium Królowej Rodzin przewodniczył biskup pelpliński Ryszard Kasyna.

Galeria zdjęć

Krótka relacja z Kościerzyny 12.02.2018:

Homilia ks. biskupa Ryszarda Kasyny 12.02.2018:

Wystąpienie starosty kościerskiego Alicji Żurawskiej 12.02.2018:

Rozmowa z Lidią Waligórską z Fundacji "Burego Misia" 12.02.2018:

Z okazji Światowego Dnia Chorego w poniedziałek 12 lutego biskup pelpliński Ryszard Kasyna sprawował Mszę św. w Sanktuarium Królowej Rodzin w Kościerzynie. W homilii podkreślił, że „wiara jest darem najcenniejszym, gdyż między innymi nadaje sens i kierunek każdej ludzkiej egzystencji”.

Obchody były połączone z piętnastą edycją Medalu Matki Teresy z Kalkuty, który osobom, stowarzyszeniom oraz firmom przyznaje Powiatowa Społeczna Rada ds. Osób Niepełnosprawnych w Kościerzynie.

W homilii biskup pelpliński najpierw przypomniał historię objawień Matki Bożej w Lourdes, z którym wiąże się obchód Światowego Dnia Chorego. Nawiązując do licznych cudownych uzdrowień, które mają miejsce we francuskim sanktuarium, bp Kasyna podkreślił rolę wiary. „Wiara jest darem najcenniejszym, gdyż między innymi nadaje sens i kierunek każdej ludzkiej egzystencji, również i tej trudnej jaką jest choroba”, powiedział hierarcha.

„Maryja wstawia się za każdym z nas”, mówił kaznodzieja i dodał, że Ona „prosi o cud przemiany każdej trudnej sytuacji, w tym o cud przemiany podejścia do choroby i cierpienia”.

Przypominając, że człowiek nie jest w stanie do końca zrozumieć sensu cierpienia, biskup zachęcał do otwarcia się na Krzyż Chrystusa, aby  „współuczestniczyć” w dziele Jezusa, które przynosi  dobre owoce. „Niech owocem zjednoczenia z Chrystusem będzie postawa apostoła Chrystusowego Krzyża będącego zawsze znakiem nadziei, nawet w najtrudniejszych i najbardziej dotkliwych chwilach prób”, mówił biskup pelpliński.

W końcowej części homilii hierarcha dziękował za ciężką pracę Służby Zdrowia i wszystkich osób, w tym licznych wolontariuszy, którzy pomagają chorym znosić ich cierpienia.

Po Mszy św. w Hali sportowej „Sokolnia” wręczono Medale im. Św. Matki Teresy z Kalkuty.