91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Sobota, 20.04.2019 r.
Imieniny: Agnieszka, Teodor, Czesław

Rok Miłosierdzia Pelplin, radio głos
Procesją z Obrazem Jezusa Miłosiernego i Mszą św. w bazylice katedralnej w Pelplinie 12 grudnia zainaugurowano Jubileuszowy Rok Miłosierdzia w diecezji pelplińskiej.

Uroczystościom, które zgromadziły bardzo wielu wiernych, kapłanów i osób konsekrowanych, przewodniczył biskup pelpliński Ryszard Kasyna.

Po Mszy św. powitano Krzyż i Ikonę Matki Bożej, symbole Światowych Dni Młodzieży, które dzisiaj rozpoczynają dwutygodniową peregrynację po diecezji pelplińskiej.

Krótka relacja z Katedry 12.12.2015:

Homilia ks. biskupa Ryszarda Kasyny 12.12.2015:

Galeria zdjęć »

„Świadek Miłosierdzia ma zawsze bystre oczy, wrażliwe serce i dobre ręce”, powiedział  biskup pelpliński Ryszard Kasyna inaugurując 12 grudnia w bazylice katedralnej w Pelplinie Rok Miłosierdzia w diecezji pelplińskiej.

         Uroczystość rozpoczęła procesja z kościoła Bożego Ciała, gdzie odczytano Ewangelię o zagubionej owcy oraz fragment papieskiej bulli ustanawiającej rok jubileuszowy.

Procesja zatrzymała się przed wejściem głównym do bazyliki katedralnej, gdzie znajdują się Drzwi Święte, które otworzył główny celebrans. Po specjalnej modlitwie przygotowanej na tę okazję, w katedrze była sprawowana Msza św., którą koncelebrowali biskupi: Wiesław Śmigiel i Piotr Krupa oraz około stu księży. W liturgii wzięli udział liczni pielgrzymi z całej diecezji, w tym siostry zakonne, członkowie parafialnych i szkolnych kół Caritas, ruchów i stowarzyszeń katolickich a także przedstawiciele władz państwowych, parlamentu i samorządów lokalnych.

Homilię bp Kasyna poświęcił zadaniom, które stawia przed Kościołem Rok Miłosierdzia oraz przygotowaniom do Bożego Narodzenia.

„Każdy człowiek do swojego rozwoju i szczęścia potrzebuje miłości i świadomości, że jest kochany”, na wstępie homilii powiedział biskup pelpliński, dodając, że „do pełnego szczęścia człowiek potrzebuje miłości ze strony swojego Stwórcy i Pana”. Hierarcha podkreślił, że ta miłość Boga jest potrzebna grzesznemu człowiekowi, „żeby odnalazł miłość i nadzieję w przebaczeniu”, aby „odnalazł siebie samego, czując się kochanym”. 

Kaznodzieja akcentował, że podstawowym sakramentem Miłosierdzia jest spowiedź św., w której grzeszny człowiek spotyka Jezusa, „nazywającego siebie samego bramą” przynoszącą zbawienie. „To brama Miłosierdzia, która oferuje przebaczenie i jest zawsze szczodrze otwarta”, mówił biskup.

Bp Kasyna zauważył, że spotkanie z Jezusem Miłosiernym jest „zawsze świadczeniem miłosierdzia i wezwaniem do praktykowania miłości miłosiernej”, idąc za przykładem wielu świętych i błogosławionych.

Nawiązują do biblijnej przypowieści o miłosiernym samarytaninie, biskup pelpliński stwierdził, że „trzeba mieć wrażliwe serce i dobre ręce”, aby dostrzegać potrzebujących. „Świadek Miłosierdzia ma zawsze bystre oczy, wrażliwe serce i dobre ręce”, dodał hierarcha.

W końcowej części homilii bp Kasyna apelował: „Niech ten Jubileuszowy Rok Miłosierdzia przypomina nam Boga bogatego w Miłosierdzie, niech uwrażliwia na potrzeby tych, którzy znajdują się w trudniejszej niż my sytuacji”.

Podczas Mszy św. nastąpiło odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych.

Przy dźwiękach hymnu  przyszłorocznych Światowych Dni Młodzieży, po zakończeniu Mszy św., do katedry uroczyście zostały wniesione symbole Światowych Dni Młodzieży. Krzyż i Ikonę Matki Bożej poniosła młodzież. Do późnego wieczora trwała wspólna i indywidualna modlitwa wiernych. W trakcie wspólnej modlitwy odbyła się oficjalna premiera „Jesteśmy krajem chleba”, to tytuł pieśni, hymnu diecezji pelplińskiej na jubileuszowy Rok Miłosierdzia i obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski.

W diecezji pelplińskiej łaski Roku Miłosierdzia można zyskać w ponad dwudziestu świątyniach. Są to bazyliki, sanktuaria i kościoły parafialne pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego.

Symbole ŚDM będą peregrynować po parafiach diecezji pelplińskiej do 26 grudnia.

Galeria zdjęć »

  

 

Galeria zdjęć »