91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Wtorek, 23.04.2024 r.
Imieniny: Jerzy, Wojciech

Radio Głos,   

W sobotę, 14 listopada 2015 roku, w Bibliotece Diecezjalnej w Pelplinie odbyły się XVI Pelplińskie Spotkania Duszpasterskie. 

Galeria zdjęć »

Krótka relacja ze Spotkań Duszpasterskich 14.11.2015:

Ks. prał. prof. Wojciech Pikor 14.11.2015:

Ks. dr Janusz Aptacy 14.11.2015:

Ks. dr hab. Zbigniew Zagórski 14.11.2015:

 Ks. dr Zenon Hanas 14.11.2015:

Dr Anna Baranowska 14.11.2015:

Mgr Aneta Zadrąg 14.11.2015:

Ks. biskup Wiesław Śmigiel 14.11.2015:


 W Bibliotece Diecezjalnej w Pelplinie rozważano o sytuacji i wyzwaniach rodziny we współczesnej kulturze. Przy tej okazji biskup Wiesław Śmigiel powiedział, że różnica między sytuacją modelową a rzeczywistością, w jakiej żyją rodziny „pokazuje ile mamy jeszcze pracy do zrobienia w nauczaniu, prowadzeniu i uświęcaniu”.


Podczas XVI Pelplińskich Spotkań Duszpasterskich naukowcy i praktycy zwracali uwagę na konieczność dostosowania przygotowania kandydatów do małżeństwa oraz samych małżonków do wyzwań współczesnej kultury. 
Międzynarodowa konferencja odbywała się pod hasłem „Rodzina wobec współczesnej kultury”.
Rozpoczynając sesję ks. prof. Wojciech Pikor nawiązał do dokumentu końcowego niedawnego Synodu poświęconego rodzinie. Rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie, które było głównym organizatorem Spotkań zauważył, że zarówno Synod jak i św. Jan Paweł II ukazywali silny związek kultury i rodziny. „Rodzina nie jest postawiona przeciw kulturze, ale jest tą tkanką społeczną, która tworzy kulturę i gwarantuje jej ciągłość”, podkreślił za polskim papieżem.

Ks. dr Janusz Aptacy, reprezentujący uczelnie wyższe we Florencji i Warszawie, ukazał główne zagadnienia, którymi zajął się październikowy Synod w Watykanie. Naświetlił zasadnicze punkty synodalnej dyskusji, w której trudno było nie dostrzec ścierające się tradycyjne i liberalne nurty w podejściu do sakramentu małżeństwa. Wykładowca podkreślił, że „rodzina jest pierwszą życiodajną komórką społeczeństwa i powinna odkrywać swoje społeczne powołanie do umocnienia społecznego współżycia we wszystkich jego aspektach”.

Ks. dr hab. Zbigniew Zagórski omawiał podejmowane przez Kościół zadania pastoralne na rzecz rodziny. Prodziekan Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu argumentował, że Kościół szczególnie w ostatnich dziesięcioleciach bardzo szybko reaguje na różnorakie zagrożenia, które niesie współczesna kultura i cywilizacja. Kościół stara się, jak podkreślał prelegent, nie tylko posługą sakramentalną i katechetyczną, ale również działalnością charytatywną wspomagać rodziny, szczególnie najbardziej potrzebujące pomocy.

Ks. dr Zenon Hamas mówił o wychowaniu dzieci w rodzinie do korzystania z mediów. Pallotyn ukazał polskie i europejskie badania socjologiczne, z których wyłania się obraz „homo tableticusa”, człowieka uzależnionego od współczesnych mediów elektronicznych. Kapłan podał zasady pomocne rodzicom, które skupiają się wobec konieczności towarzyszenia przez nich młodemu pokoleniu w procesie poznawania i korzystania z mediów. 

Po serii wykładów nastąpiły komunikaty wygłoszone przez świeckich prelegentów, którzy prezentowali swoje doświadczenia naukowe i pastoralne związane z podejściem do wspólnego życia w rodzinie przez samych małżonków oraz obecnego społeczeństwa. Dr Anna Baranowska prezentowała wyniki ankiet, w których można dostrzec kulturowe zmiany w podejściu do takich pojęć jak nierozerwalność małżeńska czy dziewictwo i czystość. Aneta Zadrąg dzieliła się doświadczeniem z pracy w przygotowaniu do małżeństwa w poradni przyparafialnej. Prelegentka wyraziła niepokój, że w rozmowach z narzeczonymi okazuje się coraz częściej, iż młodzi ludzie słyszą podczas kursów przedmałżeńskich po raz pierwszy o takich normach jak czystość przedmałżeńska.
W dyskusji powracał problem skuteczniejszego przekazu do współczesnego człowieka prawdy o zagrożeniach ale i o wartości chrześcijańskiego życia małżonków. 

Na koniec bp Śmigiel gratulował pomysłu i realizacji Spotkań Duszpasterskich. Hierarcha zauważył, że jedna z definicji kultury głosi, iż jest ona czymś, „co człowieka podnosi” a „rodzina jest jednym z wektorów tworzących kulturę”. Biskup pomocniczy diecezji pelplińskiej dodał, że „największym zagrożeniem jest antykultura i różnego rodzaju jej dewiacje, wspólnie określane jako cywilizacja nienawiści i śmierci”. Biskup stwierdził również, że „w teologii pastoralnej patrzymy na odległość między sytuacją modelową i tym, jak jest rzeczywiście”. Hierarcha dopowiedział, że odległość między ideałem małżeństwa i rodziny chrześcijańskiej a realiami „pokazuje ile mamy jeszcze pracy do zrobienia w nauczaniu, w prowadzeniu i uświęcaniu”. Bp Śmigiel zaakcentował, że „Wszystko trzeba wykorzystać, wszystkie możliwe środki, żeby zmieniać tę sytuację, która najczęściej dotyczy ludzi młodych”.
W Pelplińskich Spotkaniach Duszpasterskich wzięli udział duchowni i świeccy z diecezji pelplińskiej oraz alumni seminarium duchownego. Nad całością czuwali: ks. kan. dr Janusz Chyła, wicerektor WSD oraz ks. dr Tomasz Huzarek, prefekt studiów WSD.

Galeria zdjęć »