91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Środa, 22.05.2019 r.
Imieniny: Julia, Wiesława, Helena

Radio GłosW sobotę, 24 października 2015 roku w Starej Kiszewie odbyła się inauguracja XIX Dni Społecznych Akcji Katolickiej Diecezji Pelplińskiej pod hasłem: „Rodzina - centrum i sercem cywilizacji miłości”. 

Krótka relacja 24.10.2015:

Homilia ks. biskupa Ryszarda Kasyny 24.10.2015:

Słowo wprowadzenia Prezes AK Danuty Mikołajczyk 24.10.2015:

Prelekcja ks. dr. S. Ałaszewskiego i A. i T. Baranowskich 24.10.2015:

Wykład A. Szymańskiego 24.10.2015:

Prezentacja Przedstawicieli Instytutu Profilaktyki Zintegrowanej 24.10.2015:

Wydarzenie rozpoczęła Msza Święta w kościele św. Marcina, której przewodniczył i homilię wygłosił Biskup Pelpliński Ryszard Kasyna.

Na wstępie homilii biskup pelpliński przypomniał hasło tegorocznych Dni Społecznych: „Rodzina centrum i sercem cywilizacji miłości”. Hierarcha dodał, że hasło to przypomina o więziach łączących rodzinę i Kościół.

Biskup podkreślał, że fundamentem życia ludzkiego a tym bardziej rodziny jest miłość, która „dzisiaj jest zdewaluowana, lekceważona a nawet wyalienowana”. – Pod to piękne słowo próbuje się podpisać wszystko, co zachwyca, wabi i pociąga -, dodał. Dzieję się tak „niezależnie od zasad moralności”, mówił dalej, podkreślając, że prawdziwa miłość „to coś pięknego, fascynującego, co powinno dotykać serca każdego człowieka”.

Bp Kasyna sięgnął po analizę życia współczesnych rodzin, zauważając jednocześnie, że dramatem jest rozpad jedności małżeństw i rodzin. Dla przykładu w Belgii rozpada się nawet 73 % małżeństw a w Polsce jedna trzecia. „Dzisiaj próbuje się lansować tzw. związki niezobowiązujące, współżycie niezobowiązujące a rodzicie często milczą, gdy dziecko tak postępuje”, kontynuował kaznodzieja.

Biskup pelpliński wyraził przekonanie, że obecnie istnieje konieczność promowania dobra i prawdy o rodzinie: „trzeba przywrócić rodzinie zaufanie do samej siebie, do własnego bogactwa natury i łaski, do posłannictwa powierzonego rodzinie przez Pana Boga”.

Następnie odbyła się sesja wykładowa w Zespole Kształcenia i Wychowania. Spotkanie otworzyła Danuta Mikołajczyk - prezes DIAK. Uczestnicy mieli okazję wysłuchać następujących wystąpień:

  • „Miłość jest naszą misją” refleksje uczestników Światowego Spotkania Rodzin w Filadelfii 2015 - ks. Sławomir Ałaszewski, Diecezjalny Duszpasterz Rodzin oraz Anna i Tomasz Baranowski. 
  • „Czy polska rodzina wzmacnia się czy słabnie” - Antoni Szymański, socjolog, ekspert Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senatu RP oraz Zespołu ds. Rodziny Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu Polski.  
  • „Siedem dźwigni skutecznej profilaktyki - pozytywny potencjał społeczności lokalnej Fundamentem działań profilaktycznych i wychowawczych” - Matteo Sala, wiceprezes Zarządu Instytutu Profilaktyki Zintegrowanej
  • Podsumowanie - ks. kan. Andrzej Szopiński - Diecezjalny Asystent AK

Na zakończenie prelekcji uczniowie ZKiW przedstawili pantomimę „Stworzenie Świata”, a parafialna schola zaśpiewała piosenki pt. „Lata XX - Lata XXX”. 

Galeria zdjęć »