91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Poniedziałek, 27.09.2021 r.
Imieniny: Damian, Wincenty, Kosma

Artykuł sponsorowany

Zmiana pościeli to niezwykle istotna kwestia higieniczna. Powinna być ona zmieniana regularnie chociażby dla naszego dobrego samopoczucia, które jest bardzo ważne dla codziennego i sprawnego funkcjonowania. Ponadto dzięki świeżej i czystej pościeli sami czujemy się lepiej po nocnym wypoczynku, niż jakbyśmy mieli spać w nieświeżej i przeleżałej kołdrze. Częsta zmiana pościeli to przede wszystkim pozytywny aspekt zdrowotny, który zapobiega większej styczności z takimi alergenami jak: kurz, roztocza czy zarodniki grzybów, które mogą być dla nas niebezpieczne w wysokim stężeniu. Jak często zatem zmieniać pościel, by spanie w niej było dla nas komfortowe i bezpieczne?

Dlaczego warto utrzymywać czystość w łóżku?

Jest kilka aspektów, które warto mieć na uwadze przy zmianach pościeli. Są one na tyle ważne, że ujmowane są we wszelkich badaniach związanych z kwestiami jakościowymi i higienicznymi. Dzięki wyjątkowo rozwiniętej dziedzinie badań, jakim jest mikrobiologia możemy z należytą dbałością podejść do tego typu obowiązków.                                                                                                                       

Dlaczego zatem warto regularnie zmieniać pościel?

Zmniejszona ilość martwego naskórka i wydzielin naszego organizmu

- tak, tak. Nasz organizm to jedna wielka fabryka substancji takich jak: pot, ślina czy sebum. Dodatkowo produkujemy duże ilości martwego naskórka, który po jakimś czasie zbiera się w naszym łóżku. Materia organiczna tego typu to idealne pożywienie dla alergenów takich jak roztocza. Żywią się one też wszelkimi organicznymi resztkami: mikrodrobiny jedzenia, które zostały wtarte w pościel.

Mniejsza ilość wydzielin pochodzących od zwierząt

- ślina zwierząt to niezwykle silny alergen, który może wpływać na jakość snu. Szczególnie jest to ważne, kiedy jesteśmy posiadaczami zwierząt, które mogą spać z nami na jednym łóżku.

Zmniejszenie ilości kurzu oraz roztoczy

- te dwa czynniki to kolejny alergen, który powinien w nas od razu powodować chęć zmiany pościeli. Zdarza się, że osoby, które mają alergię na te alergeny muszą zmieniać pościel wręcz co kilka dni, by ograniczyć styczność z nimi. W dużym stężeniu mogą powodować duszności, kaszel czy ogólne podrażnienie skóry przy zmniejszonej częstotliwości zmian pościeli.

Ograniczenie namnażających się bakterii

- pościel to idealne siedlisko dla bakterii i mikrobów, które uwielbiają żerować na resztkach rozkładających się między włóknami. Samo odkażanie za wiele tutaj nie pomoże. Dopiero rygorystyczne zasady (czyli pranie w minimum 40 stopniach Celsjusza) powtarzane przy każdej zmianie dadzą radę powstrzymać namnażanie się niepożądanych lokatorów w łóżku.

Co ile trzeba zmieniać materiały pościelowe, które pomagają nam w wypoczynku?

Jak już wspomniano na początku - terminy zmiany pościeli to terminy względne. Jednak jeśli chcemy zapewnić sobie wypoczynek w komfortowych warunkach, warto zmieniać pościel minimum dwa razy w miesiącu. Narzuta na kanapę lub łóżko to również idealne miejsce, gdzie mogą namnażać się niepożądane bakterie i mikroby, które w dużym stężeniu po prostu mogą nam zaszkodzić. Tak samo kwestia zmiany takich materiałów jak firany na przelotkach czy zasłony również powinny być odświeżane minimum kilka razy do roku, by odświeżyć atmosferę w pokoju. Ponadto zmiana niektórych elementów wystroju wprowadza do pokoju powiew świeżości i zmian, które zawsze powinny być obecne w życiu każdego z nas. Jak widać termin zmiany pościeli jest kwestią indywidualną i zależną od naszego poczucia komfortu i czystości wokół siebie. Dzięki częstej wymianie bielizny pościelowej, piżamy czy pościeli jesteśmy w stanie utrzymać wysoki poziom higieny, który zdecydowanie podwyższa standard miejsca naszego wypoczynku. W ten sposób sami odczujemy poprawę i staniemy się bardziej wypoczęci niż kiedykolwiek do tej pory.


Artykuł sponsorowany