91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Piątek, 29.03.2024 r.
Imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy

Artykuł sponsorowany

Puchaty meszek albo drobne kuleczki na powierzchni materiału wcale nie muszą oznaczać, że Twoje ulubione ubrania nie nadają się już do noszenia. Zobacz, jak zapobiegać mechaceniu tkanin i jak przywrócić im estetyczny wygląd.

Jak chronić ubrania przed zmechaceniem?

Ubrania będą się mniej mechacić, jeśli będziesz je prać w odpowiedni sposób. Oto kilka aspektów, które możesz poprawić, aby zminimalizować ryzyko niszczenia tkanin podczas tej czynności:

  • zbyt częste pranie – wrzucanie rzeczy do pralki po jednym założeniu, nawet jeśli nie są brudne i nie wymagają odświeżenia, nie jest dobrym pomysłem. W wyniku tego materiał jest narażony na więcej cykli prania i suszenia niż jest to w rzeczywistości konieczne, a to skraca jego żywotność;
  • pranie na prawej stronie – jeśli zaczniesz przewijać ubrania na lewą stronę przed włożeniem ich do bębna, ewentualne niedoskonałości pojawią się właśnie na niej i nie będą widoczne na co dzień;
  • agresywnie działające detergenty – preparaty w postaci płynu lub kapsułek radzą sobie z usuwaniem zabrudzeń równie dobrze jak te w proszku, a jednak łatwiej je wypłukać;
  • niewłaściwe parametry pracy urządzenia – zanim włożysz rzeczy do bębna, przejrzyj metki wszystkich ubrań i podziel je na grupy wymagające podobnych ustawień. Dzięki stosowaniu się do zaleceń producenta będziesz mógł cieszyć się ich nienagannym wyglądem przez długi czas.

Nowoczesne urządzenia dysponują też technologiami, które mają na celu zapobieganie mechaceniu tkanin. W przypadku pralko-suszarek wolnostojących Electrolux dba o to np. system UltraCare, który rozcieńcza detergent w wodzie przed doprowadzeniem go do bębna. W efekcie działa on mniej inwazyjnie dla włókien, a jednak doskonale usuwa z nich zabrudzenia. Nie bez znaczenia pozostaje także technologia DualCare. Jej działanie polega na dopasowywaniu parametrów prania i suszenia do konkretnych materiałów i wagi wsadu. Dzięki temu możesz być pewny, że ani zastosowana temperatura, ani wybrana prędkość obrotów bębna nie zaszkodzą tkaninie.

Sprytne sposoby na kłaczki i pętelki

Pomimo starań na powierzchni tkaniny i tak pojawiły się skazy? Ich usunięcie nie przysporzy Ci trudności. Powinieneś jednak wybrać taki sposób, który będzie jak najmniej agresywny dla i tak już naruszonej struktury materiału. Najlepszą opcją jest zastosowanie profesjonalnej golarki do ubrań, która jest jednocześnie skuteczna i bezpieczna dla czyszczonej powierzchni.

Jej alternatywami może być chociażby tradycyjna golarka jednorazowa. Choć wiele osób poleca tę domową metodę na zmechacenia, najlepiej wypróbuj ją na małym, słabo widocznym fragmencie ubrania zanim zaczniesz oczyszczać w ten sposób większe i bardziej rzucające się w oczy obszary.

Reaguj od razu!

Aby wymienione powyżej sposoby okazały się skuteczne, powinieneś skorzystać z nich od razu, gdy tylko zauważysz pierwsze oznaki mechacenia materiału. Im dłużej z tym zwlekasz, tym większe ryzyko, że drobne uszkodzenie tkaniny przerodzi się w poważniejszy problem, któremu już nie zaradzisz – np. w zaciągnięte oczko lub w dziurę. W efekcie ubranie skończy w koszu, choć przy odpowiednio szybkiej reparacji mogłoby Ci służyć jeszcze wiele lat.


Artykuł sponsorowany