91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Poniedziałek, 13.07.2020 r.
Imieniny: Małgorzata, Ernest, Henryk

26 czerwca 1920 roku pod Bobrujkami 66. Kaszubski  Pułk Piechoty im. marszałka Józefa Piłsudskiego stoczył zwycięską bitwę z bolszewikami. Z okazji 100. rocznicy chrztu bojowego pułku - w kościele pw. św. Kazimierza w Kartuzach  godz. 8.30 zostanie odprawiona msza św. w intencji Ojczyzny, po czym piłsudczycy zbiorą się pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego. Natomiast w Żukowie o godz. 9 startuje IV Marszobieg Wiedzy o 66. Kaszubskim Pułku Piechoty, a pierwsze biegi w realu - z cyklu Kaszuby Biegają po przerwie - też poświęcone będą tej pamięci tej formacji.

IV Marszobieg Pamięci 66.Kaszubskiego Pułku Piechoty im. J. Piłsudskiego:

Kaszuby Biegają po przerwie - weekend w Żukowie:W warunkach epidemii - na przełajowe trasy wracają biegacze cyklu Kaszuby Biegają. W ten weekend rozpoczynają walkę o Kaszubskie Stolemy. Warunkiem ich zdobycia jest ukończenie 12 biegów, w tym roku w wersji zawodów tradycyjnych lub hybrydowej - przez indywidualne biegi i zgłoszenie wyniku do organizatorów.
Kaszuby Biegają po przerwie - wystartuj po Kaszubskiego Stolema:

W Kartuzach
Prezes Okręgu Kaszubsko-Pomorskiego Związku Piłsudczyków RP, Tomasz Kocent zaprasza do Kartuz na uroczystość z okazji 100 Rocznicy Chrztu Bojowego 66. Kaszubskiego Pułku Piechoty im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w bitwie pod Bobrujkami w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 r. W sobotę 27.06.2020, o g. 8.30 rozpoczniemy Mszą Świętą w Intencji Ojczyzny w kościele pw. Św. Kazimierza i następnie udamy się do Parku 66 Kaszubskiego Pułku Piechoty im. Marszałka Józefa Piłsudskiego pod pomnik Komendanta, patrona pułku.

W Kartuzach gościem specjalnym wydarzenia będzie  dr Jacek Bartosiak, wybitny polski geopolityk, założyciel i właściciel think tanku "Strategy & Future": https://strategyandfuture.org/, dyrektor Programu Gier Wojennych i Symulacji Fundacji Pułaskiego, Senior Fellow w The Potomac Foundation w Waszyngtonie.

O pułku

Utworzony w Wielkopolsce, w październiku 1919 roku pułk, złożony z Kaszubów, kawalerów, katolików, był organizowany z myślą o udziale w walkach o wyzwolenie Pomorza. Historia potoczyła się tak, że swoją pierwszą daninę krwi żołnierze kaszubskiego pułku złożyli jednak na Kresach Wschodnich Rzeczypospolitej, podczas bitwy stoczonej z bolszewikami pod Bobrujkami 26.06.1920 r. Od tego momentu ta data była świętem 66. Kaszubskiego Pułku Piechoty. Na uwagę zasługuje fakt, że delegacja kaszubska do Józefa Piłsudskiego poprosiła osobiście o jego patronat nad pułkiem, który odtąd nosił imię Marszałka jako jedna z niewielu jednostek w Wojsku Polskim.