91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Wtorek, 14.07.2020 r.
Imieniny: Stella, Bonawentura, Marcelin

Artykuł sponsorowany

 

Codzienna higiena jamy ustnej nie mogłaby się odbyć bez pasty i szczoteczki do zębów. Oba te produkty muszą zostać przez nas wybrane umiejętnie. O ile w przypadku pasty nie stanowi to wielkiego problemu (aby dobrać odpowiedni dla siebie preparat, wystarczy zwrócić uwagę na jego skład), to z doborem idealnej szczoteczki do zębów – jak pokazuje doświadczenie - miewamy nie lada kłopot.

Specjaliści zwracają uwagę, że najbardziej rekomendowanymi obecnie szczoteczkami w codziennej pielęgnacji jamy ustnej są szczoteczki soniczne i elektryczne. W czym tkwi ich przewaga nad szczoteczkami manualnymi? Czym się od siebie różnią? Którą szczoteczkę lepiej wybrać?

Dlaczego szczoteczki elektryczne są lepsze od manualnych?

Wybór nieodpowiedniej szczoteczki do zębów może mieć opłakane skutki – mowa tu nie tylko o podrażnieniach dziąseł, ale także zagrożeniu przyspieszenia obniżania się ich linii, czego konsekwencją może być chociażby rozwój paradontozy. Podobne problemy najczęściej spotykają osoby, które nieumiejętnie korzystają ze szczoteczek manualnych.

Szczególnie dla tych grup konsumentów dobrym rozwiązaniem może okazać się inwestycja w szczoteczkę elektryczną – ta czyści bowiem nasze zęby automatycznie, co oznacza, że podczas mycia nie musimy wykonywać nią żadnych dodatkowych ruchów. Ryzyko podrażnień zostaje zatem w jej wypadku zredukowane do minimum.

Istotnym atutem szczoteczek elektrycznych w stosunku do manualnych jest także prędkość działania – podczas gdy szczoteczką manualną w ciągu minuty jesteśmy w stanie wykonać około 200 ruchów, tą elektryczną – w tym samym czasie - wykonujemy ruchów kilkanaście bądź nawet kilkadziesiąt tysięcy! Bezpośrednio przekłada się to na znacznie wyższą jakość czyszczenia.

W jaki sposób działają klasyczne szczoteczki elektryczne?

Szczoteczkami elektrycznymi nazywamy urządzenia rotacyjne, posiadające okrągłe główki czyszczące, które przywodzą na myśl profesjonalny sprzęt dentystyczny. Liderem na rynku w produkcji tego typu urządzeń jest marka Oral-B. Końcówki klasycznych szczoteczek elektrycznych są tak zaprojektowane, by z łatwością obracać się wokół własnej osi, i podczas mycia dokładnie otoczyć ząb ze wszystkich stron.

Mniej zaawansowane szczoteczki elektryczne poruszają się wyłącznie ruchem 2D (a zatem obrotowym), z maksymalną prędkością około 8 tysięcy ruchów na minutę. Bardziej zaawansowane modele szczoteczek, jak chociażby te z serii Oral-B PRO czy Oral-B Genius, oprócz ruchów obrotowych wykonują jednak również ruchy pulsacyjne (technologia 3D), które pomagają dodatkowo usuwać płytkę nazębną. Prędkość takich ruchów wynosi nawet 40 000 na minutę.

W jaki sposób działają szczoteczki soniczne?

Szczoteczki soniczne uważane są za obecnie najbardziej zaawansowane urządzenia do pielęgnacji jamy ustnej. Od klasycznych szczoteczek elektrycznych różnią się one technologią działania, rodzajem zastosowanej główki czyszczącej, oraz szybkością pracy.

W przeciwieństwie do urządzeń rotacyjnych, szczoteczki soniczne posiadają podłużną główkę czyszczącą i obmywają z naszej jamy ustnej płytkę nazębną za pomocą fal dźwiękowych – te docierają do 4 milimetrów od zakończenia włosia i w ten sposób skutecznie zabijają bakterie. Do wytworzenia fali dźwiękowej mającej właściwości bakteriobójcze, szczoteczka soniczna potrzebuje pracy z częstotliwością minimum 260 Hz. Duża ilość ruchów generowanych przez szczoteczki soniczne sprawia, że zęby oczyszczane są jeszcze dokładniej niż dotychczas, z uwzględnieniem obszarów trudno dostępnych.

Włosie szczoteczek sonicznych wykonuje podczas mycia ruchy wymiatające – czyli te najbardziej obecnie rekomendowane przez stomatologów. Ruchy te są skuteczne, a jednocześnie w pełni bezpieczne i bezinwazyjne dla dziąseł. Za ich sprawą, podczas szczotkowania w jamie ustnej powstaje chmura mikrobąbelków (składa się na nie ślina i pasta do zębów), znakomicie penetrujących wszystkie newralgiczne obszary i obmywających je z codziennych naleciałości.

Liderami wśród producentów szczoteczek sonicznych są firmy Smilesonic, Philips Sonicare, Panasonic czy Seysso.

Którą szczoteczkę wybrać? Soniczną czy elektryczną?

To pytanie zapewne zadaje sobie teraz większość z Was. Od razu musimy jednak zaznaczyć, że nie ma na nie jednoznacznej odpowiedzi – swoich zwolenników mają zarówno szczoteczki soniczne, jak i klasyczne szczoteczki elektryczne. Jak pokazują badania, nieco skuteczniejsze w codziennej pielęgnacji jamy ustnej są urządzenia soniczne, jednak wybór właściwiej szczoteczki powinien być podyktowany głównie naszymi indywidualnymi preferencjami oraz tym, który ze sposobów pracy bardziej nam odpowiada.