91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Wtorek, 14.07.2020 r.
Imieniny: Stella, Bonawentura, Marcelin

Nagrody Wolontariatu rozdane!

Aby docenić pracę wolontariuszy, wyróżnić tych najaktywniejszych oraz podziękować wszystkim za wkład w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego w tym roku już po raz dziesiąty zostały przyznane Nagrody Wolontariatu.

20 listopada bieżącego roku  w Urzędzie Miasta i Gminy Pelplin odbyło się posiedzenie Kapituły Nagród Wolontariatu w składzie:

Tomasz Czerwiński  – Przewodniczący Kapituły

Członkowie Kapituły:

Anna Czwojda
Katarzyna Piechowska 
Małgorzata Puchalska
Emilia Massowa
|Krzysztof Cwajda


Decyzją kapituły do tegorocznej Nagrody Wolontariatu nominowani zostali w kategorii Wolontariusz Roku:

- Pani Helena Świtała
- Pan Mieszko Zając
- Wolontariat Opiekuńczy działający przy Domu Pomocy Społecznej w Pelplinie w składzie:
   Pani Irena Kamrowska, Pani Zofia Bielecka, Pani Anna Pauch, Pan Grzegorz Pniewski,
   Pan Jan Radtke, Pan Marcin Wojak
- Pani Arleta Trochowska
- Koło Gospodyń Wiejskich Janiszewo
- Pan Sławomir Ossowski
- Grupa Wolontariuszy przy Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Pelplinie
- Pan Jacek Hinz
- Pan Łukasz Kryła i Pan Grzegorz Kozioł

 

Laureatem w kategorii Wolontariusz Roku 2019 został:

  Wolontariat Opiekuńczy działający przy Domu Pomocy Społecznej w Pelplinie

1. Pani Irena Kamrowska jest najczęściej odwiedzającym wolontariuszem w DPS w Pelplinie – odwiedza aż 30 podopiecznych, współpracuje przede wszystkim z osobami leżącymi, którym kontakt z drugim człowiekiem jest niezwykle potrzebny. Pani Kamrowska od początku współpracy spędziła w placówce 109 dni, niekiedy siedząc u mieszkańców po 5 godzin dziennie. Pani Kamrowska jest osobą niezwykle zaangażowaną, z ogromną empatią poświęca swój czas drugiemu człowiekowi.
2. Pani Zofia Bielecka jest osobą powszechnie lubianą, zaangażowaną w zycie i problemy mieszkańców. Jej optymizm i uśmiech na twarzy bardzo korzystnie wpływa na samopoczucie mieszkańców.
3. Pani Anna Pauch z pasją i zaangażowaniem pracuje na rzecz mieszkańców placówki. Mieszkańcom poświęca każdą wolną chwilę. Z głębokim poświęceniem stara się rozwiązywać problemy wielu podopiecznych.
4. Pan Grzegorz Pniewski dzięki swojej plastycznej pasji nawiązał bardzo dobry kontakt z niezwykle uzdolnionym mieszkańcem, do którego bardzo trudno dotrzeć bo jest niezwykle zamkniętą w sobie osobą. Pan Grzegorz umiejętnie i z godnością traktuje mieszkańców DPS.
5. Pan Jan Radtke uczy się w pelplińskim Collegium Marianum. Swoje zdolności muzyczne rozwija także na terenie DPS. Jest bardzo zaangażowany, pomaga współtworzyć programy artystyczne mieszkańców. Wystąpił także na XIV Przeglądzie Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych organizowanym przez DPS.
6. Pan Marcin Wojak jest również uczniem Collegium Marianum, posiada ogromny talent literacki, jego artykuł o wolontariacie w DPS w Pelplinie ukazał się w Informatorze Pelplińskim i wzruszył wiele osób. Mimo, że jest bardzo młodą osobą, nie boi się wyzwań poświęcając swój czas nawet osobom chorym terminalnie.
 

W kategorii Organizacja przyjazna wolontariuszom nominowani zostali:

- Szkolny Wolontariat Zespołu Kształcenia i Wychowania w Rajkowach

- Miejski Ośrodek Kultury w Pelplinie

- Dom Pomocy Społecznej w Pelplinie

 

Laureatem w kategorii Organizacja przyjazna wolontariuszom w 2019 został:

Szkolny Wolontariat Zespołu Kształcenia i Wychowania w Rajkowach  składa się obecnie z 24 wolontariuszy. Grupa aktywnie działa na rzecz szkoły oraz środowiska lokalnego, należy również do Klubu Szkół UNICEF. Celem Klubu jest propagowanie wśród swoich podopiecznych idei niesienia pomocy najbardziej potrzebującym dzieciom na świecie.
W ramach współpracy uczniowie szkoły mogli włączyć się aktywnie w działalność Klubu, biorąc czynny udział w akcjach humanitarnych. Wolontariat współpracuje również z katolicką organizacją charytatywną CARITAS, parafią św. Bartłomieja w Rajkowach, klubem Senior Wigor, Domowym Hospicjum Dziecięcym im. Dutkiewicza w Gdańsku, fundacją „Fundację Przyjazny Świat Dziecka” oraz współpraca ze Stowarzyszeniem „Dziedzictwo Historyczne Pomorza”. 

 

 

W kategorii Firma przyjazna społeczności lokalnej nominowani zostali:

- Em-POL Mateusz Felke

- Kwiaciarnia Lucyna Sanocka

 

Laureatem w kategorii Firma przyjazna społeczności lokalnej w 2019 roku została:

Kwiaciarnia Lucyna Sanocka – w ostatnich latach wypracowała sobie markę i jest rozpoznawalna w całej naszej gminie. Pani Lucyna kocha to co robi, więc również bezinteresownie pomaga innym przez swoje porady florystyczne i udziela bezpłatnych porad  w Klubach Seniora. W czynie społecznym dostarcza kwiaty na różnego rodzaju wydarzenia szkolne. W „Wiosennym Dyktandzie” które organizuje Collegium Marianum w Pelplinie jest od samego początku, czyli 16 lat!

Pani Lucyna nigdy nie odmawia pomocy w organizacji lub finansowaniu inicjatyw
w wydarzeniach. Włącza się w życie lokalnej społeczności.

 

W kategorii Inicjatywa społeczna roku nominowani zostali:

- S.O.S. dla Afryki

- Cross Duathlon Bielawki – Pelplińskie Centrum Sportu

- KOCIEWIE.online Tomasz Kolos

 

Laureatem w kategorii Inicjatywa Społeczna Roku 2019 została inicjatywa:

S.O.S. dla Afryki  - to cykl akcji charytatywnych na rzecz misji kapucyńskich w Republice Centralnej Afryki, gdzie posługuje pelplinianin. Działania rozpoczęto od sprzedaży kawy misyjnej Cardinale Massaia, dzięki której każdy kto jest smakoszem dobrej kawy, mógł w prosty i przyjemny sposób pomóc potrzebującym. Zgodnie z zasadą „Każda filiżanka kawy to jeden posiłek dla afrykańskich dzieci”. Z roku na rok przedsięwzięcie rozrosło się o dodatkowe poczynania mi.in.: sprzedaż rękodzieła, używanych książek. Zbiórka pieniędzy organizowana jest regularnie przez aktywne włączanie się we wszystkie wydarzenia i projekty organizowane przez Diecezjalne Centrum Informacji Turystycznej oraz organizacje pozarządowe w Pelplinie w m.in. w Jarmarku Cysterskim, Święcie Patrona Pelplina, Nocy Muzeów, jarmarkach przedświątecznych „Niedziela w dawnym klasztorze” oraz „Adwent w klasztorze”. Cały dochód z zebranych datków przeznaczony jest na misyjne dzieła kapucyńskie w Afryce, tym samym pomaga budować m.in. studnie, szkoły, szpitale, rozdawanie żywności i leków. Dzięki czemu możliwe jest wyrównanie olbrzymich różnic, które dzielą kraje biedne od bogatszych,
a przede wszystkim daje dzieciom szansę na lepsze dzieciństwo i bezpieczną przyszłość.

Galę uświetnił koncert Pelplińskiej Orkiestry Dętej pod batutą Tadeusza Negowskiego, za co serdecznie dziękujemy!  

Galeria zdjęć