91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Środa, 26.06.2019 r.
Imieniny: Paulina, Jan, Paweł

W niedzielę, 6 stycznia, wierni Kościoła greckokatolickiego spotkali się u sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo w Kartuzach na wigilii. W 13 dni po Bożym Narodzeniu według obrządku łacińskiego - wierni greckokatoliccy przystępują do świętowania.

Od lutego 2018 r. w kaplicy sióstr odprawiane są nabożeństwa w języku ukraińskim. Ta wigilia była pierwszym w historii spotkaniem wiernych. Duszpasterstwo to prowadzi ks. Oleh Hrytsiv. Po odczytaniu Ewangelii o narodzeniu Jezusa złożył zebranym życzenia a siostrom zakonnym - podziękowania za życzliwe przyjęcie. Było dzielenie się prosforą, poświęconą na porannej mszy św.

Na wigilijnym stole nie zabrakło tradycyjnych potraw ukraińskich, postnych - ryb, grzybów, kapusty, pierogów i, oczywiście, kutii oraz ukraińskiego barszczu. Pojawił się kompot z suszonych owoców przywiezionych z Ukrainy. Zabrzmiały kolędy - melodią przypominające nasze, polskie. A także "Szczedryk", najsłynniejsza kolęda ukraińska, znana na całym świecie jako "Caroll of the bells".

Zakonnice sprawiły dzieciom - Ewie, Pawłowi, Mateuszowi i Jurijowi niespodziankę, obdarowując je upominkami.

Msze św. obrządku greckokatolickiego, w języku ukraińskim, są odprawiane w niedziele o godz. 9 w kaplicy Sióstr Miłosierdzia w Kartuzach przy ul. Gdańskiej 12.

WIgilia greckokatolicka w Kartuzach:

   

Galeria zdjęć